W czasie okupacji ks. Małysiak wspólnie z dyrektorką zakładu siostrą Bronisławą Wilemską pomógł pięciorgu Żydom. Ksiądz wydał im metryki chrztu i zaopatrzył ich w inne niezbędne dokumenty. Kiedy ośrodek został ewakuowany do Szczawnicy, żydowscy podopieczni wraz z innymi pensjonariuszami zamieszkali w willi "Adria", oddalonej zaledwie o trzysta metrów od posterunku niemieckiej żandarmerii. Mężczyźni doczekali w ośrodku końca wojny, żydowskie pensjonariuszki zmarły jesienią 1944. Ks. Albin Małysiak i s. Bronisława Wilemska w 1993 r. zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W październiku 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za ratowanie Żydów odznaczył biskupa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Po wojnie ks. Małysiak był katechetą w szkole średniej i wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie. W 1950 uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 doktorat z teologii. Pracował m.in. w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, a od 1954 wykładał w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W 1959 r. został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy pw. NMP z Lourdes na miasteczku studenckim, gdzie rozwinął duszpasterstwo akademickie. W styczniu 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. Jego biskupią dewizą było "Ave Maria".
Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji. Od 1993 r. bp Albin Małysiak przebywał na emeryturze. Aktywnie uczestniczył w organizowanych w Krakowie uroczystościach patriotycznych. W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała mu honorowe obywatelstwo miasta. W 2008 r. bp Małysiak jako pierwszy polski biskup od czasów reformy liturgicznej udzielił grupie wiernych bierzmowania i odprawił mszę pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, nazywanej potocznie liturgią starą lub trydencką.
W maju 2010 roku odbyła się w katedrze Wawelskiej msza dziękczynna za 40-lecie posługi biskupiej ks. Albina Małysiaka. 93-letni wówczas biskup senior archidiecezji krakowskiej był najstarszym hierarchą w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył sam jubilat, a koncelebransami byli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił bp Jan Szkodoń.
Metropolita krakowski kard. Dziwisz, przywołując słowa papieża Pawła VI z bulli nominacyjnej biskupa Małysiaka, powiedział, że nadzieje Ojca Świętego w niej wyrażone spełniły się. - Zgromadzeni w katedrze na Wawelu na eucharystii dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem naszej archidiecezji przez pasterską posługę księdza biskupa Albina, spełnianą z wielkim zaangażowaniem duszpasterskim - mówił Dziwisz. Podkreślił, że biskup Małysiak przez lata swojej posługi zasłużył na uznanie i wdzięczność krakowskich biskupów, także cała archidiecezja darzyła go i nadal darzy ogromną sympatią i miłością.
W sobotę Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że Benedykt XVI powołał dwóch biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej. Jak poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, ks. prał. Grzegorz Ryś powołany został po odejściu na stanowisko biskupa polowego Wojska Polskiego ks. bpa Józefa Guzdka, a o. Damian Andrzej Muskus OFM - po przejściu na emeryturę ks. bpa Albina Małysiaka - ma zająć się współpracą kapłanów diecezjalnych i zakonnych i duszpasterstwem młodzieży.
zew, PAP