Organizatorzy petycji powołują się na doświadczenia medyczne innych krajów i - jak zaznaczają - chcą, aby pacjenci w Czechach mieli takie same prawa, jak ci w Szwajcarii, Hiszpanii, Kanadzie, USA, Izraelu, Holandii, we Włoszech czy w Niemczech. Zauważają także ryzyko związane z legalizacją narkotyku i opowiadają się za ścisłą kontrolą dostępności marihuany. Legalizacji marihuany sprzeciwia się jednak czeskie ministerstwo zdrowia, które wzywa do publicznej debaty w tej sprawie. Przypomina przy tym, że w Czechach dostępny jest Sativex - lek na sklerozę, zawierający wyciąg z konopi. - Pacjent kupi go na receptę otrzymaną od lekarza - powiedział rzecznik resortu Vlastimil Srszeń.
Zdaniem autorów petycji Savitex jest jednak zbyt drogi, aby można z niego korzystać powszechnie. Ponadto zawiera zupełnie inne substancje niż te, które mogłyby pomóc w leczeniu schorzeń, wyliczanych przez lekarzy, postulujących legalizację marihuany w celach medycznych. Zabransky mówi też, że według sondaży wykorzystanie konopi indyjskich w celach leczniczych popiera 78 proc. Czechów.
Czeskie prawo nie karze za posiadanie niewielkich ilości narkotyków, wśród nich marihuany. Penalizacji podlega jednak handel większością substancji odurzających.
Sondaże wskazują, że w Republice Czeskiej 50 proc. osób w wieku od 15 do 34 lat próbowało marihuany. W ubiegłym roku do zażywania tego narkotyku przyznało się 15 proc. dorosłych Czechów. Według rządowego raportu o narkotykach, w Czechach odsetek młodych ludzi zażywających marihuanę jest najwyższy w Europie.
pap