"Widzę potrzebę innego ustawienia parametrów"
- W Wojskach Lądowych widać ogromną zmianę i różnicę w stosunku do tego czasu, gdy trzeba się zmierzyć najtrudniejszymi, podstawowymi problemami sił zbrojnych - mówił prezydent. Komorowski wyraził nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o tym, iż „wojsko, jeśli chce nadążyć za nowoczesnością, za wyzwaniami przyszłości, nigdy nie może zaprzestać zmian, zatrzymać się w miejscu".
Według prezydenta konieczna jest dalsza informatyzacja armii w obszarze systemów dowodzenia oraz nowoczesny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Prezydent powiedział też, że „widzi potrzebę innego ustawienia parametrów, które decydują o poziomie zarobków służb mundurowych" i chce autorytetem zwierzchnika sił zbrojnych wesprzeć w tym zadaniu ministra ON.
Prezydent obejrzał kontratak
Podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim prezydent obserwował fragment bojowego ćwiczenia z udziałem artylerii, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, śmigłowców szturmowych, transporterów opancerzonych Rosomak i czołgów Leopard 2A4. Polegało ono na zatrzymaniu natarcia przeciwnika i przejściu do kontrataku. Prezydent obejrzał również defiladę oddziałów ćwiczących na poligonie w Drawsku Pomorskim, w której wzięło udział 60 ciężkich pojazdów i dziewięciu śmigłowców.
Komorowskiemu na poligonie towarzyszyli: szef MON Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch. Siemoniak podczas wizyty na poligonie odznaczył medalami 17 żołnierzy i cywilów.
Armia świętuje
Święto Wojsk Lądowych jest obchodzone w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. 12 września 1683 r. dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego polska i niemiecka jazda w sile ok. 20 tys. żołnierzy śmiałą szarżą zniszczyła obóz wojsk tureckich i odblokowała obleganą przez nie od połowy lipca 1683 stolicę Austrii. Tradycja tego święta sięga okresu II Rzeczypospolitej, w której obchodziły je samodzielnie poszczególne jednostki. Po II wojnie światowej w 1948 r. ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. W 1949 r. wyznaczony na święto dzień był niedzielą, a w 1950 r. rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w połowie lat 90. XX wieku.
zew, PAP