Rzecznik Ban Ki Muna, Martin Nesirky, podał, że Abbas poinformował w poniedziałek sekretarza generalnego ONZ o swoim zamiarze przedłożenia w piątek tego wniosku. Premier Palestyńczyków Salam Fajed, który również przybył do Nowego Jorku, po spotkaniu z szefem norweskiej dyplomacji Jonasem Gahrem Stoere wyraził nadzieję, że uznanie palestyńskiego państwa przez ONZ stanie się okazją do "przybliżenia się spotkania z wolnością"
Według opublikowanego w poniedziałek sondażu, żądanie uznania przez ONZ palestyńskiego państwa popiera 83 procent Palestyńczyków, mimo że obawiają się oni również poważnych skutków ekonomicznych, które mogą po tym nastąpić. Spośród ankietowanych przez palestyński ośrodek badań i analiz politycznych 78 procent mówi, że spodziewa się zawieszenia przez Izrael transferu zebranych podatków, mających istotne znaczenie dla palestyńskiej gospodarki, oraz coraz większych restrykcji w reakcji na palestyńska kampanię w ONZ. 64 procent obawia się zastosowania środków karnych przez Stany Zjednoczone.
Wokół żądania przyjęcia palestyńskiego państwa w poczet członków ONZ pojawił się połowiczny konsensus, ponieważ zdecydowana większość badanych spodziewa się w związku z tym zwiększenia trudności na miejscu na terenach palestyńskich - podał ośrodek, który przeprowadził sondaż. Większość ankietowanych ma niewielką nadzieję, że wniosek zostanie przyjęty; 77 procent spodziewa się, że Waszyngton skorzysta ze swego prawa weta w ONZ. Ponad połowa (54 procent) deklaruje zamiar udziału w manifestacjach na znak poparcia, zapowiadanych na ten tydzień.
pap, ps