W dyskusji zostanie poruszony m.in. temat wykorzystania technik satelitarnych w sektorze bezpieczeństwa. Zagadnienie to będzie omawiane na przykładzie ćwiczeń ratowniczych Carpathex 2011, które w ub. tygodniu odbyły się na Podkarpaciu. W ich trakcie służby z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy przećwiczyły m.in. scenariusz, który przewidywał zderzenie pociągu osobowego wiozącego kibiców piłkarskich z pociągiem towarowym wiozącym substancje chemiczne. W programie ćwiczeń była też demonstracja różnorodnych systemów pozyskiwania i udostępniania informacji satelitarnych i geograficznych.
Tematem jednej z sesji będzie też wykorzystanie technologii podwójnego zastosowania (czyli cywilno-wojskowych) do ochrony ludności przed substancjami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi. Omawiane będzie też bezpieczeństwo operacji finansowych oraz ściganie prania brudnych pieniędzy. Organizatorzy konferencji zwracają uwagę, że stosowanie zaawansowanych technologii w postępowaniu karnym otwiera także dyskusję na temat zachowania praw i wolności obywatelskich.
Drugi dzień Konferencji SRC oficjalnie otworzył prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Lech Paprzycki. Zwrócił uwagę na fakt, że rozwój technologii jest istotny m.in. w postępowaniach karnych. - Jest konieczność efektywnej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości co ma przekładać się na bardziej efektywne funkcjonowanie postępowania karnego - powiedział Paprzycki. Podkreślił, że istnieje potrzeba stworzenia europejskiego instytutu bezpieczeństwa wewnętrznego z siedzibą w gdańskim parku naukowo-technologicznym. - Tu będzie chodziło o koordynowanie i prowadzenie badań nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które zostaną następnie wykorzystane na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego - dodał.
pap, ps
Reprezentujący Biuro Bezpieczeństwa Narodowego gen. Lech Konopka powiedział, że pod koniec 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski zainicjował strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, czyli całościową ocenę bezpieczeństwa Polski. "Jest to w naszym kraju przedsięwzięcie nowatorskie. W przeglądzie uczestniczą przedstawiciele m.in. uczelni akademickich, instytutów naukowo-badawczych, instytucji pozarządowych, byli szefowie BBN" - mówił Konopka. Jak dodał, w toku dyskusji pojawił się postulat stworzenia rządowej agencji zajmującej się całościowo szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
Organizatorem SRC - we współpracy z Komisją Europejską - jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Security Research Conference odbywa się od 2006 r. Dotychczasowe edycje miały miejsce kolejno w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie oraz Ostendzie w Belgii. Patronat nad tegoroczną konferencją mają ministerstwa: gospodarki, spraw wewnętrznych i administracji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, a także prezydent Warszawy. Wśród głównych patronów medialnych imprezy jest Polska Agencja Prasowa.