- Przewidywałem taki rozkład mandatów. W przypadku mandatu dla Ruchu Palikota, odbyło się to głównie kosztem SLD i trochę naszym kosztem. Spodziewany był wynik PiS, ta partia zazwyczaj słabo wypada w tym okręgu - powiedział Dzikowski.
Według prognoz, z Platformy Obywatelskiej mandaty otrzymają dotychczasowi parlamentarzyści: Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Arkady Fiedler, Bożena Szydłowska i Jacek Tomczak. Do Sejmu nie dostaną się prawdopodobnie dotychczasowi posłowie tej partii: Dariusz Lipiński, Michał Stuligrosz i Marek Zieliński. Lider struktur partii w regionie Rafał Grupiński był również liderem listy PO w okręgu poznańskim. Zdobył ponad 40,5 tys. głosów.
Jacek Tomczak wybory w 2007 roku wygrał, ale jako kandydat PiS. Uzyskał wówczas drugi wynik dla tej partii po Zycie Gilowskiej. Po rezygnacji Gilowskiej z mandatu, jej miejsce zajął Jan Filip Libicki. Ten, wraz z Tomczakiem, w 2009 roku zrezygnował z członkostwa w PiS, a poznańskie struktury partii utraciły swoich przedstawicieli w Sejmie.
Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak w 2007 roku, zdobyło prawdopodobnie dwa mandaty. Otrzymają je zapewne poznański radny Tadeusz Dziuba i dotychczasowy poseł Tomasz Górski. - W okręgu poznańskim z reguły mieliśmy poparcie w granicach około 20 proc, niestety poza ten dotychczasowy standard nie wyszliśmy. Wynik nie jest satysfakcjonujący - powiedział Dziuba.
Tadeusz Dziuba jest pełniącym obowiązki prezesa struktur partii w regionie, był wojewodą wielkopolskim, bez powodzenia starał się o fotel prezydenta Poznania w ostatnich wyborach samorządowych. Tomasz Górski będzie posłem po raz trzeci, wcześniej startował z okręgu poznańskiego i okręgu pilskiego.
pap, ps