Hedegaard wyraziła niedawno zadowolenie z umieszczenia ambicji klimatycznych w proponowanych przez KE regulacjach dotyczących realizowania polityki spójności z przyszłego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. - Jestem bardzo zadowolona z propozycji polityki spójności. Polityka ta będzie mocno skoncentrowana na agendzie klimatycznej i wsparciu transformacji unijnej gospodarki w kierunku gospodarki niskoemisyjnej - mówiła komisarz po ogłoszeniu propozycji przez KE. Poinformowała też, że w przyszłym budżecie tej polityki co najmniej 20 proc. środków ma być przeznaczone na cele związane z ochroną klimatu.
- Niskoemisyjna gospodarka jest jedynym obszarem inwestycyjnym z gwarancją minimalnego udziału dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 20 proc. w przypadku bardziej rozwiniętych regionów i 6 proc. dla mniej rozwiniętych - wyliczała komisarz. - Oznacza to, że w sumie polityka spójności udzieli wsparcia celom klimatycznym w wysokości co najmniej 17 mld euro, w stosunku do 9 mld z obecnego budżetu - dodała.
6 października KE przedstawiła propozycje rozporządzeń polityki spójności UE w latach 2014-2020, na którą składają się: Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Fundusz Morski i Rybołówstwa. Są one dostępne dla 27 krajów UE, ale w zdecydowanie większym stopniu dla tych biedniejszych, gdyż poziom zamożności liczony w PKB na mieszkańca jest obecnie i pozostanie w budżecie 2014-2020 głównym kryterium ubiegania się o fundusze. W budżecie UE na lata 2014-2020 KE proponuje 376 mld euro na politykę spójności.
PAP, arb