Wezwanie do dialogu
ETA nawiązała też do międzynarodowej konferencji na rzecz pokoju, która w poniedziałek odbyła się w San Sebastian, w Kraju Basków. Jej uczestnicy, m.in. były premier Irlandii Bertie Ahern, w specjalnej rezolucji zaapelowali do organizacji, by zaprzestała przemocy i podjęła dialog z rządami w Madrycie i Paryżu. To inicjatywa "o dużym znaczeniu politycznym" - oceniła ETA, dodając, że rezolucja "łączy elementy służące kompleksowemu rozwiązanie konfliktu". Według ETA, ten sposób rozwiązania konfliktu popiera większość społeczeństwa baskijskiego i społeczności międzynarodowej.
Uczestnicy poniedziałkowego spotkania wezwali władze w Madrycie i Paryżu, by przyjęły ewentualną deklarację pokojową ETA i zgodziły się na dialog "wyłącznie na temat konsekwencji konfliktu". Jak pisze agencja EFE, w ten sposób określa się zazwyczaj kwestie dotyczące sytuacji więzionych członków ETA i rozbrojenia tej organizacji. Około 800 członków ETA jest przetrzymywanych w więzieniach na terenie całej Hiszpanii. Organizacja domaga się przeniesienia ich do zakładów w Kraju Basków, dzięki czemu będą znajdowali się bliżej rodzin. Mediatorzy opowiedzieli się za "podjęciem ważnych kroków w kierunku pojednania, przyznania rekompensat i udzielenia pomocy wszystkim ofiarom" konfliktu.
Historia przemocy
ETA w styczniu ogłosiła zawieszenie broni. Po zamachu na lotnisku Barajas w Madrycie 30 grudnia 2006 roku, w którym zginęły dwie osoby i który zakończył poprzednie "permanentne zawieszenie broni", władze Hiszpanii przerwały negocjacje z ETA. ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od rozpoczęcia przez nią działalności zbrojnej w 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób: wojskowych, członków Gwardii Cywilnej, policjantów, polityków, sędziów, a także setki przypadkowych osób. ETA walczy o niepodległość Baskonii, regionu położonego na pograniczu Hiszpanii i Francji. W 2001 roku ETA została umieszczona na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA.
Zapatero zadowolony, opozycja chce całkowitego rozbicia ETA
- Odczuwamy dzisiaj uzasadnione zadowolenie ze zwycięstwa demokracji, prawa i rozsądku - powiedział socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Zapatero. Nie wspomniał o perspektywie dialogu z ETA. Agencja AP podkreśla, że Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Zapatero najpewniej przegra wybory parlamentarne, planowane na 20 listopada. Za faworyta uważana jest konserwatywna Partii Ludowa (PP) i to do niej należeć będzie decyzja w sprawie ewentualnego dialogu - wyjaśnia AP.
Lider PP Mariano Rajoy z "satysfakcją" przyjął wiadomość o porzuceniu broni przez ETA. - Uznajemy komunikat ETA za bardzo ważny krok, ale wszyscy Hiszpanie będą spokojni dopiero wtedy, gdy ETA zostanie całkowicie rozbita - powiedział Rajoy, domagając się "nieodwracalnego rozwiązania" organizacji.
zew, PAP