W 2009 r. abp Zimoń na ręce Benedykta XVI złożył rezygnację, zgodnie z prawem kanonicznym, które nakazuje uczynić to biskupom przekraczającym 75. rok życia. Papież przyjął rezygnację abp. Zimonia, prosząc jednocześnie, by kontynuował swą dotychczasową posługę przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Biskupem katowickim mianowano go w 1985 r., a arcybiskupem metropolitą katowickim - w 1992 r.
Abp Zimoń jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również fundatorem nagrody "Lux ex Silesia" przyznawanej osobistościom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej wykazują wysokie walory moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę duchową Górnego Śląska.
Głośnym echem w całym kraju odbił się dokument arcybiskupa Zimonia w sprawie bezrobocia, opublikowany w 2001 r., oraz zainicjowana przez niego w 2002 r. akcja zbierania pieniędzy na wykup nadwyżek zboża od polskich rolników. Za zebrane 450 tys. zł kupiono i wysłano mąkę dla głodującej Afryki.Nowy metropolita katowicki
Mianowany w sobotę przez papieża Benedykta XVI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przez trzynaście lat pełnił funkcję biskupa tarnowskiego. Obok obowiązków w diecezji pełnił też funkcje zlecane przez Konferencję Episkopatu Polski, m.in. delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie, przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP i przewodniczącego Rady Ekonomicznej KEP. Z nominacji Benedykta XVI jest członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a z nominacji Nuncjusza Apostolskiego w Polsce - członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej (od 2010); z ramienia Episkopatu jest delegatem KEP ds. działalności w Polsce "Kirche in Not" (od 2004) oraz przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec (od 2006).
Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej. Egzamin dojrzałości zdał w 1966 r. w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym. W 1973 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, które wówczas miało siedzibę w Krakowie. W czasie studiów, w roku akademickim 1970/71, odbył obowiązkowy roczny staż pracy w kopalni węgla kamiennego "Walenty - Wawel" w Rudzie Śląskiej (obowiązek ten wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz).
Jako diakon był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i Lipsku (NRD). Po przyjęciu 19 kwietnia 1973 r. święceń kapłańskich pracował nadal za granicą, skąd został odwołany w sierpniu tegoż roku i mianowany wikariuszem parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem biskupa Bednorza. W 1979 r. uzyskał licencjat z teologii na Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie.
W 1980 r. powierzono mu funkcję kanclerza Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Koordynował m.in. sprawy budownictwa i był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w 1983 r.
Stan wojenny
W okresie stanu wojennego tworzył wraz innymi i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując wszechstronną pomoc dla internowanych i więzionych oraz ich rodzin. W latach 80. był mediatorem w sporach pomiędzy strajkującymi i pracodawcami.
W 1992 r. został mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. Pełnił też kilka innych funkcji diecezjalnych, m.in.: wizytatora, członka Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów. W 1995 r. uzyskał doktorat z zakresu nauk humanistycznych na ATK w Warszawie.
Do najważniejszych dokonań Skworca jako biskupa tarnowskiego zalicza się m.in. wiele inicjatyw charytatywnych, utworzenie wokół "Ołtarza Papieskiego" Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II i budowę w Tarnowie klauzurowego Klasztoru Sióstr Karmelitanek. Z myślą o zdolnej młodzieży, pochodzącej z niezamożnych rodzin, doprowadził do powstania Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży "Kana", które działają w Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu i Szczucinie.
Ten sam cel wskazał Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, która każdego roku funduje ponad 100 stypendiów dla młodych z całej diecezji. Podjął również - zakończone sukcesem - starania o utworzenie samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w strukturach krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, posiadającego prawo nadawania tytułów magisterskich i doktorskich.
Ważny rys jego pasterskiej posługi to troska o misje, jak również o duszpasterzy dla Polonii. Każdego roku wysyłał do pracy w krajach misyjnych, Europy Zachodniej i na Wschód po kilku kapłanów, w sumie ok. 150. Podejmował wizyty duszpasterskie, odwiedzając posłanych kapłanów i wspólnoty, w których pracują.
Teczka biskupa
W 2006 r. okazało się, że z dokumentów, które znajdują się w katowickim oddziale IPN-u, wynika, iż w 1979 Służba Bezpieczeństwa PRL zarejestrowała Skworca jako tajnego współpracownika o pseudonimie "Dąbrowski". Został zatrzymany, gdy wiózł dla biskupa Herberta Bednorza szynki kupione w Baltonie i zaszantażowany ujawnieniem informacji o handlu deficytowymi towarami. Z zachowanych wpisów funkcjonariuszy SB wynika, że rozmowy z nim "nie spełniły oczekiwań oraz nadziei, jakie mieli, nawiązując z nim kontakt". Wyrejestrowano go w 1989. O kontaktach Skworca z SB wiedział biskup Bednorz.
pap, em