Sprawę badają prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Krajeńskich oraz policjanci z miejscowej komendy. W mieszkaniu burmistrza przeprowadzono oględziny. - Trwają przesłuchania świadków, zostanie także przeprowadzona sądowo-lekarska sekcja zwłok. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonu jest zamach samobójczy, na co wskazuje ustalony dotychczas przebieg wydarzeń oraz pozostawiony list pożegnalny - relacjonował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Dariusz Domarecki. Domarecki zastrzegł jednak, że biorąc jednak pod uwagę wyjątkowy charakter zamachu samobójczego, rozważane są wszelkie możliwe przyczyny i okoliczności tej tragedii.
Rzecznik Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Paweł Siminiak poinformował, że w związku ze śmiercią burmistrza wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, pełniący obowiązki wojewody, wystąpi do premiera o wyznaczenie osoby do pełnienia funkcji burmistrza do czasu wyboru nowego. Dodał, że Rada Miasta i Gminny na nadzwyczajnym posiedzeniu wygasi mandat burmistrza; będzie to jednoznaczne z odwołaniem z funkcji zastępców dotychczasowego burmistrza. - Funkcjonowanie urzędu jest zabezpieczone, gdyż urzędnicy nadal posiadają upoważnienia do podpisywania dokumentów w zakresie swoich kompetencji. Wniosek o powołanie osoby zastępującej burmistrza zostanie przygotowany niezwłocznie - zapewnił Siminiak.
Burmistrz Strzelec Krajeńskich Tadeusz Feder był rodowitym strzelczaninem. Urodził się 10 czerwca 1958 r. Był absolwentem wydziału historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył także podyplomowe studia z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 1998-2002 Feder był wicestarostą strzelecko-drezdeneckim, a w latach 2005-2006 starostą tego powiatu. Na urząd burmistrza po raz pierwszy został wybrany w 2006 roku. W ostatnich wyborach samorządowych startował z własnego komitetu wyborczego, popieranego przez Platformę Obywatelską - wygrał wybory w pierwszej turze i po raz drugi został burmistrzem Strzelec Krajeńskich.
PAP, arb