- Popisaliśmy dziś umowę, na mocy której więźniowie będą mieli możliwość wizyty w Muzeum Wojska Polskiego, a z drugiej strony ja będę mógł poprowadzić wykłady w zakładach karnych - tłumaczył dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak. Prelekcje, które rozpoczną się w styczniu, będą dotyczyły zarówno zbrodni katyńskiej, jak i tematów dotyczących historii oręża polskiego.
Program będzie obejmował zakłady karne z okręgu warszawskiego, czyli siedem aresztów śledczych i trzy zakłady karne, m.in. w Grójcu, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W pierwszej kolejności odwiedzane będą areszty i zakłady w Warszawie. Frątczak poinformował, że prelekcje będą prowadzone dwa razy w miesiącu. Więźniowie będą też mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane pokazy slajdów, związanych z tematyką wykładów.
Według Frątczaka, zajęcia o tematyce historycznej w zakładach karnych mogą wspomóc proces edukacji osadzonych, a edukacja przyczyni się też do ich resocjalizacji. Kierownik Muzeum Katyńskiego dodał, że porozumienie stanowi realizację jego pomysłu z lat 80-tych, który wtedy nie doszedł jednak do skutku.
PAP, arb