Angielskie prawo stanowi, że aby zostać wysłuchanym przed Sądem Najwyższym, wnioskodawca musi uzasadnić, dlaczego jego sprawa ma zasadnicze znaczenie nie tylko prawne, ale także z punktu widzenia szeroko rozumianego interesu społecznego.
2 listopada Wysoki Trybunał w Londynie orzekł, że 40-letni Assange może być wydany władzom Szwecji. Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w związku z zarzutami przestępstw na tle seksualnym: gwałtu na jednej kobiecie oraz molestowania i przymuszania do aktu płciowego drugiej. Występując z wnioskiem o dopuszczenie odwołania do Sądu Najwyższego, obrońcy Assange'a poruszyli dwie kwestie prawne.
Pierwsza odnosi się do tego, czy wniosek o ekstradycję wydany przez szwedzką prokurator Marianne Ny w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) ma moc prawną, skoro jej urząd nie jest instytucjonalnie niezależny. Na drugim miejscu obrońcy Australijczyka zwracają uwagę, że formalnie nie jest on o nic oskarżony, a wniosek dotyczy jego przesłuchania, co nie jest zgodne z intencją ustawodawcy. Sędzia formalnie nie przyznał Assange'owi prawa do odwołania, ale uznał meritum pierwszej z tych kwestii, co daje Assange'owi możliwość wystąpienia do Sądu Najwyższego, choć wciąż musi on przekonać ten organ, by zajął się jego sprawą.
Sędziowie Wysokiego Trybunału w toku wcześniejszego postępowania odrzucili argumenty obrońców. Uznali, że ENA został wydany prawidłowo, sprecyzowane w nim przestępstwa są ścigane zarówno w prawie szwedzkim jak i angielskim, ENA nie jest instrumentem prawnym niewspółmiernym w stosunku do zarzutów stawianych Assange'owi, a same zarzuty wyczerpują przesłanki przestępstwa. Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go w ręce Amerykanów i że chcą go umieścić w Guantanamo. USA oskarżają Australijczyka o kradzież tajemnic państwowych, ale oficjalnie nie wystąpili o jego ekstradycję.
Portal Wikileaks opublikował ok. 250 tys. depesz amerykańskich dyplomatów do Departamentu Stanu odsłaniających kulisy polityki Waszyngtonu. Wcześniej portal ujawnił tajne materiały odnoszące się do wojny w Afganistanie i Iraku. Od blisko roku, po zwolnieniu za wysokim poręczeniem majątkowym, Assange przebywa w areszcie domowym. Jego ruchy są monitorowane elektronicznie (musi nosić specjalną bransoletę), co dzień musi się meldować na posterunku policji.
pap, ps