"Mógłby być twardym zawodnikiem"
Jak argumentował, szef resortu finansów układa budżet, a także decyduje o kluczowych procesach, które są w polu zainteresowania związków zawodowych i pracodawców. Pawlak dodał, że Rostowski mógłby być "twardym zawodnikiem", jakiego - zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki - domaga się np. "Solidarność". Przekonywał, że taka nominacja uprościłaby komunikację na linii Komisja Trójstronna-partnerzy społeczni-rząd.
Pawlak zaznaczył, że ustalenia Komisji w poprzedniej kadencji nie zawsze uzyskiwały akceptację szefa resortu finansów; tak było m.in. w odniesieniu do poziomu płacy minimalnej na 2010 rok; ustalenie komisji zostało zakwestionowane przez Rostowskiego.
Rostowski: nie, dziękuję
Rostowski, pytany po posiedzeniu rządu o propozycję Pawlaka powiedział, że nie jest zainteresowany.
Tusk: Pawlak jest tu optymalny
- Jeśli premier Pawlak kategorycznie podtrzyma swoje stanowisko, że nie chce dalej przewodniczyć Komisji Trójstronnej, zastanowimy się w rządzie, kto będzie tą funkcję pełnił - powiedział Donald Tusk. Zdaniem premiera, Pawlak jest "optymalnym wyborem" na to stanowisko. - Niewykluczone, że przekonam premiera Pawlaka, żeby pozostał szefem Komisji Trójstronnej i żeby zgodnie z regułami obowiązującymi w tej grze na Komisji Trójstronnej po prostu przedstawiał stanowisku rządu. Wtedy nie będzie problemu. Problemy rodzą się wtedy, gdy przedstawiciel rządu w Komisji Trójstronnej ulega na przykład presji i niektórym wydaje się, że coś uzyskali, a później się okazuje, że stanowisko rządu jest inne - powiedział Tusk.
Rola Komisji
Komisja tworzona jest przez przedstawicieli rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych. Do jej kompetencji należy ustalanie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i w sferze budżetowej, prace wstępne nad budżetem państwa. W tej kadencji trafi do niej zapewne propozycja podwyższenia wieku emerytalnego.
zew, PAP