W porównaniu z listopadem o 6 punktów proc. zwiększył się odsetek osób pesymistycznie oceniających kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, przy jednoczesnym spadku o 6 punktów proc. optymistycznych opinii na ten temat. Natomiast liczba osób, które nie mają zdania na ten temat, pozostała na niezmienionym poziomie. Z sondażu wynika, że im słabiej wykształceni respondenci, z tym większym pesymizmem patrzą na kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce. 76 proc. osób z wykształceniem podstawowym uważa, że sprawy idą w złym kierunku; sądzi tak 43 proc. badanych z wykształceniem wyższym. Zmian na gorsze spodziewają się częściej kobiety - 67 proc. niż mężczyźni - 61 proc. Bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość mieszkańcy wsi - 75 proc. niż np. mieszkańcy największych miast - 49 proc. Największą grupę stanowią tu osoby w wieku 20-29 lat - jest ich 73 proc.
Ankietowanych pytano także o stan polskiej gospodarki. Zdaniem większości badanych (71 proc.) znajduje się ona w kryzysie, przy czym 21 proc. uważa, że kryzys ten jest głęboki. Co czwarty badany (24 proc.) jest zdania, że gospodarka rozwija się, ale tylko nieliczni (2 proc.) określają ten rozwój jako dynamiczny. Nie ma zdania na ten temat 5 proc. badanych. W ocenie TNS OBOP w grudniu opinie Polaków na temat obecnego stanu gospodarczego kraju są gorsze niż miesiąc wcześniej. Odnotowano wzrost (o 11 punktów proc.) odsetka opinii negatywnych i jednocześnie spadek (o 11 punktów proc.) udziału ocen pozytywnych. Bez zmian pozostał odsetek osób, które nie mają zdania na ten temat. Z analiz TNS OBOP wynika, że w porównaniu z badaniami z poprzedniego miesiąca także ocena dotycząca zmian materialnych warunków życia w najbliższych trzech latach pogorszyła się. O 7 pkt proc. - do 13 procent - spadł odsetek badanych, którzy uważają, że nastąpi poprawa w tym zakresie. Jednocześnie już ponad połowa Polaków (54 proc., wzrost o 12 punktów proc.) oczekuje pogorszenia tych warunków, a 29 proc. badanych (spadek o 6 punktów proc.) ocenia, że będzie mniej więcej tak samo. 4 proc. badanych nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat (wzrost o 1 punkt proc.).
Sondaż TNS OBOP został zrealizowany w dniach 8-11 grudnia 2011 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.eb, pap