Uroczystość przekazania obowiązków odbyła się w sali generalskiej Komendy Głównej Policji. Wziął w niej udział m.in. minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, odpowiadający za policję wiceszef MSW Michał Deskur, przedstawiciele kierownictwa KGP a także komendanci wojewódzcy.
Nowy szef policji podziękował Cichockiemu za obdarzenie go zaufaniem. Podziękował też swojemu poprzednikowi za to, że "przekazuje policję w dobrej formie". - Z pewnością warto będzie podnieść jeszcze działania w kilku obszarach. W dalszym ciągu chcę kontynuować przybliżanie policji do społeczeństwa. Będę chciał skracać maksymalnie czas reakcji policji. Tutaj jest wiele pomysłów. Obywatel, który potrzebuje pomocy, ma prawo spodziewać się jej jak najprędzej, w jak najlepszej jakości - powiedział Działoszyński. Zastrzegł jednak, że dziś jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.
Pytany o to, czy po objęciu funkcji szefa policji planuje zmiany kadrowe, Działoszyński odparł, że "nie ma powodów do tego, żeby robić jakieś czystki. To jest sprawdzony zespół ludzi". Jak dodał, policjanci, którzy należycie pracują i "zechcą realizować politykę działań policji", nie mają powodów do obaw. Odniósł się też do planowanej reformy emerytur mundurowych mającej polegać przede wszystkim na wydłużeniu aktywności zawodowej funkcjonariuszy. - Policjanci nie mają się obawiać tego, że zmiany emerytalne będą szły w złym kierunku dla nich. Dla tych, co pracują, te zmiany nie będą prowadziły żadnych negatywnych skutków. Jak najszybsze wprowadzenie ustawy emerytalnej utnie wszelkiego rodzaju dyskusje i polemiki - powiedział.
Z kolei Matejuk ocenił, że ostatnie cztery lata pracy w KGP to był trudny okres m.in. ze względu na kryzysy. - Policję również to dotknęło. Musieliśmy się zastanawiać, jak zarządzać pieniędzmi, aby realizować oczekiwania społeczne. Uważam, że te zadania policja wykonała dobrze - powiedział Matejuk. Dodał, że od lat policja jest pozytywnie oceniana. - Panu generałowi Działoszyńskiemu życzę jak najlepiej. Jestem przekonany, że zrealizuje on zadania i oczekiwania, które stoją przed policją - powiedział Matejuk.
- Rozstajemy się w poczuciu dobrze wykonanych obowiązków - mówił o Matejuku minister. Dodał, że w ostatnich miesiącach sukcesem policji było zapewnienie bezpieczeństwa podczas prezydencji. - Zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i logistycznym to było duże wyzwanie, kilkanaście miesięcy przygotowań, ćwiczeń, zmian. To było takie wyzwanie, któremu policja sprostała perfekcyjnie - podkreślił Cichocki. - Było sporo sukcesów, ale są także obszary, w których wciąż jest dużo do zrobienia. Statystyki są ważne, ale nie najważniejsze - powiedział Cichocki. Według szefa MSW jednym z głównych wyzwań dla nowego komendanta będzie zapewnienie bezpieczeństwa w czasie Euro 2012.
O zmianie na stanowisku szefa policji szef MSW poinformował w środę. Wcześniej ze stanowiska wiceministra nadzorującego m.in. tę formację został odwołany Adam Rapacki. Działoszyński był dotychczas komendantem wojewódzkim policji w Łodzi. Urodził się w 1962 r. w Trzebiatowie na Pomorzu Zachodnim. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę rozpoczął w 1985 r. Rozpoczynał od pracy patrolowej, później objął stanowisko inspektora operacyjno-dochodzeniowego a od lutego 1991 r. był komendantem komisariatu w Skwierzynie.
Od 1999 r. pełnił służbę w strukturach Biura Spraw Wewnętrznych KGP i w styczniu 2006 r. został dyrektorem tego biura. Szefem łódzkiej policji został 14 listopada 2008 r.pap, ps