Podczas posiedzenia komisji posłowie głosowali nad wnioskiem o odrzucenie projektu uchwały, co proponowali przedstawiciele Ruchu Palikota oraz SLD. Za odrzuceniem głosowało 5 posłów, przeciw było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekt uchwały przypominającej o wartościach, które wyraża obecność krzyża w sali obrad Sejmu, PiS złożył na początku listopada, po tym jak usunięcia krzyża zaczął domagać się Ruch Palikota. W projekcie uchwały napisano, że Sejm "wyraża sprzeciw wobec zamiarów usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu oraz ma nadzieję, że podobne inicjatywy nie będą podejmowane w przyszłości". Przedstawiciele PiS przekonywali podczas posiedzenia komisji, że obecność krzyża w Sejmie nie budzi żadnych kontrowersji w społeczeństwie i jest popierana przez większość Polaków. Według Jana Dziedziczaka z PiS "niestety krzykliwa mniejszość" próbuje narzucić siłą swą wolę większości i usunąć krzyż z Sejmu.
Wiceprzewodnicząca komisji Anna Grodzka z Ruchu Palikota przypomniała z kolei, że stanowisko jej partii w sprawie obecności krzyża w Sejmie jest znane - formacja jest temu przeciwna. Zapowiedziała też, że jej ugrupowanie będzie podejmowało zgodne z prawem działania, by ten cel osiągnąć. Natomiast Śledzińska-Katarasińska oświadczyła, że PO w głosowaniu i "rozgrywkach politycznych" w sprawie krzyża udziału nie weźmie. Rafał Grupiński apelował, by PiS wycofał projekt uchwały. - Popełniacie błąd, chcecie zmusić partie, by głosowały nad obecnością krzyża - mówił. Mimo tego apelu komisja skierowała uchwałę do dalszego procedowania. Posłem sprawozdawcą został Jan Dziedziczak z PiS.
W głosowaniu przepadł wniosek posła RP Piotra Baucia dotyczący zmian w tekście uchwały. Do projektu PiS wprowadzono natomiast kilka zmian językowo-redakcyjnych. Komisja skierowała uchwałę do dalszego procedowania. Posłem sprawozdawcą został Jan Dziedziczak (PiS).
PAP, arb