Rekomendacje ZNP
Dokument, który ZNP określa jako strategiczny dla rozwoju polskiej edukacji, zakłada m.in., że należy utrzymać obowiązujące prawo ograniczające możliwość przekazywania szkół innym podmiotom niż samorządy np. prywatnym fundacjom lub stowarzyszeniom, a także przywrócić obowiązek uzyskania przez samorządy zgody kuratora oświaty na likwidację szkół i placówek oświatowych. To odpowiedź związku na pojawiające się w ostatnim czasie informacje o likwidowaniu szkół. Ponadto ZNP domaga się zwiększenia nakładów na oświatę w przeliczeniu na jednego ucznia, a także objęcia wychowania przedszkolnego subwencją oświatową i stworzenia funduszu na budowę i modernizację przedszkoli. Związek chce również poprawy systemu kształcenia i doskonalenia nauczycieli oraz postuluje utrzymanie tych zapisów Karty Nauczyciela, które dotyczą m.in. zasad dotyczących zatrudniania i zwalniania pracowników oświatowych, a także ustalania ich wynagrodzeń.
Cztery obszary zmian
W "Pakcie dla edukacji" ZNP wyróżnił cztery obszary polskiej oświaty, które wymagają zmian. Pierwszy z nich dotyczy "problemów związanych z prowadzeniem szkół i placówek oświatowych", w drugim ujęte są "problemy dotyczące uczniów i wychowanków", trzeci obejmuje "problemy pracowników oświaty", a czwarty dotyczy "problemów systemu szkolnictwa wyższego i nauki".
Pakt trafi do wszystkich
Egzemplarze "Paktu dla edukacji" trafią m.in.: do prezydenta, premiera, ministerstw, wszystkich klubów parlamentarnych i sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także organizacji samorządowych i pozarządowych. Z dokumentem można się także zapoznać na stronie internetowej ZNP (www.znp.edu.pl).
ja, PAP