"A może to nie byłem ja?"
Na posiedzeniu komisji Macierewicz wyrażał wątpliwości, czy istnieje pewny dowód, że to on tego dnia prowadził samochód. - Jeśli znajdę wyjaśnienia, że nie ma wątpliwości, że komenda nie podejmuje świadomie działań przeciwko mnie, to zrzeknę się immunitetu. W żadnym wypadku nie jestem pewien, czy kierowałem tego dnia samochodem - mówił poseł PiS. Ostatecznie jednak podjął decyzję o zrzeczeniu się immunitetu. W styczniu Macierewicz zrzekł się immunitetu także w sprawie wykroczenia drogowego, które miało miejsce - jak powiedział Konieczny - w tym samym miejscu.
Czy posła można skazać?
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu, chyba że narusza prawa osób trzecich. Za taką działalność poseł lub senator odpowiada tylko przed Sejmem lub Senatem. Gdy poseł lub senator, który, podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu.
Zgodnie z ustawą również, poseł lub senator ma prawo do złożenia oświadczenia, w którym wyraża zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Jeśli tego nie zrobi, wówczas to Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej do czego potrzebna jest bezwzględna większość głosów.PAP, arb