Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Chcą by przyczyniła się ona do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika, że każdy jest za nią odpowiedzialny.
Honorowy patronat nad kampanią odjął prezydent Bronisław Komorowski. Kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zostanie zainaugurowana w poniedziałek w Galerii Kordegarda podczas konferencji prasowej, w której udział weźmie minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W ramach kampanii dzień wcześniej - w niedzielę w Bibliotece Narodowej przy pl. Krasińskich, w obecności pierwszej damy Anny Komorowskiej, otwarta zostanie wystawa „Najstarsze ojczyste – dodaj do ulubionych". Na wystawie będzie można zobaczyć jedne z najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego: oryginał Biblii Jakuba Wujka, rękopisy „Kazań świętokrzyskich”, wiersza Jana Kochanowskiego „Dryas Zamchana” oraz „Balladyny” Juliusza Słowackiego. We wtorek, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, w Pałacu Prezydenckim zorganizowana zostanie debata „Polszczyzna czterech pokoleń”, w której udział wezmą ludzie kultury i językoznawcy m.in. Jacek Bocheński, Gaba Kulka, Duże Pe, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, prof. Jan Miodek, prof. Walery Pisarek i dr Katarzyna Kłosińska. Ponadto zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in. Bartłomiej Chaciński, Jacek Dehnel, Jolanta Fajkowska, dr Jarosław Klejnocki, prof. Jadwiga Puzynina, Andrzej Seweryn i prof. Janusz Tazbir.
Tego samego dnia wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W prowadzonej przez Macieja Stuhra i Andrzeja Poniedzielskiego gali wystąpią: Piotr Cugowski, Jacek Fedorowicz, Marta Lipińska, Marek Kondrat, Krzysztof Kowalewski, Pablo Pavo, Andrzej Seweryn oraz Aga Zaryan. Zakończenie kampanii i podsumowanie działań z nią związanych będzie miało miejsce podczas drugiej edycji organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury „Rymoliryktanda" – dyktanda-happeningu, któremu towarzyszyć będą debaty o języku, konkursy i koncerty.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, zostało ustanowiony w 1999 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Data ta została wybrana dla upamiętnia demonstracji w 1952 r. w Bangladeszu, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podczas tej demonstracji zginęło pięciu studentów.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego pomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.eb, pap