W Afganistanie spotkał się z prezydentem tego kraju Hamidem Karzajem i odwiedził polskich żołnierzy w bazie Bagram pod Kabulem. W Kirgistanie otrzymał archiwalne dokumenty dotyczące armii Andersa.
W Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie zachęcał do zwiększenia współpracy gospodarczej. Obiecał, że Polska włączy się w odbudowę Afganistanu. Jednym z głównych tematów rozmów prezydenta była walka z międzynarodowym terroryzmem.
"Trzeba było tu przyjechać. Azja Centralna jest miejscem wielu zagrożeń, ale też wielu możliwości współpracy" - podsumował wizytę Kwaśniewski.
"Rozmowy polityczne były bardzo dobre, życzliwość wobec Polski ogromna i sympatia dla Polski i Polaków bardzo duża" - ocenił.
Kwaśniewski wyraził poparcie dla procesu przemian, jaki dokonuje się w tym kraju oraz dla polityki afgańskiego przywódcy. Obiecał pomoc w odbudowie Afganistanu i zapewnieniu mu bezpieczeństwa.
Polski prezydent zaprosił Hamida Karzaja do odwiedzenia naszego kraju.
W Kabulu Kwaśniewski odwiedził również odbudowywaną przez Polską Akcję Humanitarną szkołę muzyczno-plastyczną. Pieniądze na odbudowę tej placówki Akcja zbierała w polskich szkołach.
"To, co tu robicie jest naprawdę godne najwyższego szacunku, dobrze buduje obraz Polski, kraju, który nigdy nie odmawiał swojego wysiłku w misjach pokojowych" - mówił Kwaśniewski do żołnierzy.
W Uzbekistanie Kwaśniewski wspólnie z prezydentem tego kraju podkreślili znaczenie ścisłego współdziałania społeczności międzynarodowej w walce z terroryzmem, ekstremizmem religijnym, nielegalnym handlem narkotykami i innymi przejawami przestępczości zorganizowanej.
I właśnie walki z przestępczością zorganizowaną dotyczy podpisana w Taszkencie umowa między rządami Polski i Uzbekistanu.
"My nie oddzielamy terroryzmu, ekstremizmu od handlu narkotykami. Narkotyki są ważnym źródłem finansowania wszelkich odmian terroryzmu" - podkreślał Rachmonow.
We wspólnym oświadczeniu obaj prezydenci zadeklarowali wsparcie procesu pokojowego w Afganistanie, wyrazili gotowość udziału w odbudowie tego kraju.
Polska delegacja przywiozła do Kirgistanu 20 tys. tabletek antymalarycznych, ze względu na spowodowaną obfitymi opadami zwiększoną liczę zachorowań na malarię w tym kraju.
Polska para prezydencka otrzymała w prezencie kirgiskie stroje ludowe. mg, pap