"Widać, że świat nam ucieka"
W zakresie edukacji unijna strategia zakłada, że w 2020 roku udział osób z wyższym wykształceniem w wieku 30-34 lata powinien wynieść 40 proc. Z kolei inwestycje w badania i rozwój – według założeń przyjętych w UE – powinny osiągnąć 3 proc. PKB.
- Musimy mieć świadomość tego, że w Unii Europejskiej 3 proc. PKB przyjęto jako dolną granicę finansowania, tak by nie straciła kontaktu z resztą świata. Widać, że świat nam ucieka, skoro tylko dwa uniwersytety europejskie są w pierwszej 20 najlepszych uniwersytetów na świecie" – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Czarnecki.
W 2020 roku poziom osób z wyższym wykształceniem przekroczy 40 proc.
Prof. Ratajczak zapowiedział, że biorąc pod uwagę skalę kształcenia na poziomie wyższym w Polsce, do roku 2020 poziom osób z wyższym wykształceniem między 30 a 34 rokiem życia nie tylko osiągnie poziom 40 proc., ale go przekroczy. - Zakładamy, że wyniesie 45 proc – dodał przedstawiciel MNiSW.
Zostaną zwiększone nakłady na naukę
W sferze innowacji resort nauki zakłada, że do roku 2020 uda się zwiększyć wskaźnik nakładów na sferę badań i rozwoju - mierzony w relacji do PKB - z dzisiejszego poziomu ok. 0,75 proc. PKB do 1,7 proc.
Jak zapowiedział podsekretarz stanu, realizacji tego celu będą sprzyjały wciąż rosnące nakłady na naukę. - Problemem w Polsce jest nie tyle skala nakładów na naukę ze środków budżetowych, ale niekorzystna struktura nakładów na sferę badań i rozwoju – podkreślił prof. Ratajczak.
- W krajach, na których chcielibyśmy się wzorować, 60-70 proc. nakładów na tę sferę pochodzi ze środków prywatnych, reszta ze środków budżetowych. My mamy tę strukturę dokładnie odwrotną – wyjaśnił.
W Polsce jedynie około 30 proc, nakładów na sektor badań i rozwoju pochodzi ze środków prywatnych. - Założenie jest takie, że do 2020 roku uda się tę strukturę zrównoważyć. Mniej więcej połowa nakładów będzie pochodziła ze środków budżetowych, a połowa z prywatnych – podkreślił Ratajczak.
CIT będzie odpisywany na rzecz nauki?
Ratajczak zapowiedział, że by zmienić strukturę rząd zamierza wprowadzać zmiany legislacyjne, które mogłyby zachęcić sektor prywatny do ponoszenia nakładów na sferę badań i rozwoju m.in. propozycji odpisów z podatku CIT na rzecz sektora nauki.
- Nie ma żadnego uzasadnienia, by wierzyć że 50 proc. nakładów na badania będą ponosili przedsiębiorcy. Państwo polskie nie prowadzi żadnych działań by to tego doszło – stwierdził poseł PiS Witold Czarnecki.
"Potrzebne są zachęty w systemie podatkowym"
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) prof. Krzysztof Kurzydłowski podkreślił, że dziś wszystkie projekty finansowane przez NCBiR, prowadzone są we współpracy z partnerami prywatnymi. - Naszą ambicją jest wybierać te projekty, które gwarantują większe zaangażowanie przemysłu – powiedział prof. Kurzydłowski.
Zdaniem Krystyny Łybackiej z Sojuszu Lewicy Demokratycznej by zbliżyć sektor nauki i biznesu potrzebne są „zachęty w systemie podatkowym dla osób stosujących rozwiązania polskich naukowców". Konieczne jest również znowelizowanie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, szczególnie w aspekcie komercjalizacji badań.
- Uczelnie zaś należy uwolnić od gorsetu ustawy o finansach publicznych w zakresie ich dochodów własnych. To także będzie pobudzało uczelnie do pozyskiwania takich dochodów – dodała Łybacka.
is, PAP