Podczas spotkania wystosowano też list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, z prośbą o interwencję i powstrzymanie tych działań Ministerstwa Zdrowia, które szkodzą opiece medycznej. W skład POL wchodzą: Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Stowarzyszeniem Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz przedstawiciele Naczelnej rady Lekarskiej i Aptekarskiego Związku pracodawców „Porozumienie Dolnośląskie".
- We wnioskach (do NFZ - red.) będzie mowa o wykreśleniu zapisów pozwalających na karanie lekarza za to, ze źle wypisał receptę – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Według lekarskich działaczy kary, które ministerstwo zdrowia zniosło dla lekarzy w nowelizacji ustawy refundacyjnej, pojawiły się ponownie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 9 marca tego roku ws. recept.
Lekarze przygotowali własny wzór umowy z NFZ, który uwzględniając realia prawne, pozwoli lekarzom zawrzeć bezpieczne dla nich umowy z płatnikiem. Swoją akcję zmiany umów lekarze chcą przeprowadzić po tym, jak otrzymali opinię konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, która mówi o tym, że zasada karania lekarzy i świadczeniodawcy za działania, których nie są w stanie wykonać, jest bezprawna.
1 stycznia weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zapisy ustawy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept. Doprowadziło to nowelizacji ustawy i usunięcia z niej zapisów mówiących o karach dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Spełniona została jednak tylko część postulatów medyków i farmaceutów.
eb, pap