Głosujesz na PO? Polska ci się podoba
Z badań wynika, że w potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, podobnie jak osoby niezdecydowane, na kogo głosować w ewentualnych wyborach parlamentarnych oraz niezamierzające brać w nich udziału, w większości wypowiadają się negatywnie. Najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (84 proc. opinii negatywnych).
W polityce - kiepsko
47 proc. respondentów krytycznie ocenia sytuację polityczną w Polsce. Przeciwnego zdania jest 10 proc. ankietowanych, a 37 proc. ocenia jakość życia politycznego w kraju jako ani dobrą ani złą; 6 proc. badanych nie miało na ten temat zdania. CBOS zaznacza, że opinie te są najgorsze od niemal roku.
Największe zadowolenie z bieżącej sytuacji politycznej deklarują zwolennicy PO - w grupie tej oceny pozytywne niemal trzykrotnie przewyższają negatywne (34 proc. wobec 13 proc.). Natomiast najbardziej krytycznie sytuację oceniają potencjalni wyborcy PiS (66 proc. ocen negatywnych) oraz osoby niezamierzające głosować w ewentualnych wyborach (54 proc.), a także zainteresowani wyborami, ale niemający sprecyzowanych preferencji partyjnych (53 proc.).
W gospodarce - kiepsko
W ocenie CBOS bardziej krytycznie niż w lutym Polacy oceniają też sytuację gospodarczą kraju. 17 proc. ankietowanych (spadek o 6 punktów proc.) wypowiada się o niej pozytywnie, a 43 proc. (wzrost o 5 punktów proc.) negatywnie. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa niezmiennie od trzech miesięcy nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) dorosłych Polaków, a 3 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
W życiu prywatnym przeciętnie
Od kilku miesięcy - jak podkreśla CBOS - nie zmieniają się oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin. Zadowolenie w tym względzie deklaruje mniej więcej dwie piąte ankietowanych (39 proc.), a co siódmy (14 proc.) jest nieusatysfakcjonowany. Blisko połowa dorosłych Polaków (47 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.
W ostatnim miesiącu nieco pogorszyły się oceny kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są respondenci. 48 proc. (spadek o 4 punkty proc.) określa ją jako dobrą, a 21 proc. (wzrost o 2 punkty proc.) jest nią zaniepokojona. Więcej niż co czwarty aktywny zawodowo Polak (29 proc., wzrost o 2 punkty proc.) ocenia, że sytuacja w jego miejscu zatrudnienia jest przeciętna.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-14 marca tego toku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.PAP, arb