- Przybywając do was, nie mogę pominąć wspomnienia historycznej wizyty mojego poprzednika, błogosławionego Jana Pawła II, która zostawiła niezatarty ślad w duszy Kubańczyków. Dla wielu, wierzących i niewierzących, jego przykład i jego nauczanie stanowią świetlisty drogowskaz, który prowadzi ich tak w życiu osobistym, jak i w publicznej służbie na rzecz dobra wspólnego narodu. Jego pobyt na wyspie był jak łagodna bryza świeżego powietrza, która dodała nowej energii Kościołowi na Kubie, rozbudzając w wielu odnowioną świadomość znaczenia wiary i zachęcając do otwarcia serc na Chrystusa, a jednocześnie rozświetlił nadzieję i rozbudził pragnienie, by pracować z odwagą na rzecz lepszej przyszłości - mówił Benedykt XVI w przemówieniu powitalnym.
"JP2 otworzył nową fazę"
Jako jeden z najważniejszych rezultatów wizyty polskiego papieża na Kubie Benedykt XVI wymienił otwarcie nowej fazy w stosunkach między państwem a Kościołem, nacechowanej "większą współpracą i zaufaniem". Zauważył zarazem, że pozostają jeszcze kwestie, w których można dokonać większego postępu, zwłaszcza w dziedzinie wkładu religii w życie publiczne społeczeństwa. Papież mówił też o czci, jaką Kubańczycy otaczają Matkę Bożą, i zauważył, że oddanie to "wspierało wiarę i zachęcało do obrony i krzewienia tego, co czyni godną sytuację człowieka i jego fundamentalne prawa".
"Przybywam jako pielgrzym miłosierdzia"
Benedykt XVI dodał, że podążając śladami wielu pielgrzymów uda się do sanktuarium El Cobre, by modlić się o to, aby Maryja prowadziła "ten umiłowany naród po ścieżkach sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania". - Przybywam na Kubę jako pielgrzym miłosierdzia, by utwierdzić mych braci w wierze i zachęcić w nadziei - mówił papież. - Zanoszę w moim sercu słuszne aspiracje i uzasadnione pragnienia wszystkich Kubańczyków, gdziekolwiek się znajdują, ich cierpienia i radości, ich niepokoje i najszlachetniejsze dążenia, zwłaszcza ludzi młodych i starszych, nastolatków i dzieci, chorych i pracowników, więźniów i ich rodziny, a także biednych i potrzebujących - dodał.
"Kuba patrzy już w przyszłość"
- Kuba w tym tak ważnym momencie swej historii patrzy już w przyszłość i dlatego podejmuje wysiłki, by odnowić i rozszerzyć swoje horyzonty - stwierdził Benedykt XVI Zadeklarował, że Kościół będzie dalej działać niestrudzenie w służbie na rzecz wszystkich Kubańczyków. Papież zakończył przemówienie modlitwą o "przyszłość pełną nadziei, solidarności i zgody".
zew, PAP