Drugie miejsce w konkursie zajęła Marta Kordowska z zespołu szkół zawodowych nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce za przygotowanie rzeźby kurpianki. Trzecią lokatę uzyskały Dominika Syc, Iwona Chrząstowska oraz Karolina Jezierska z zespołu szkół ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku. Zaprezentowały one księgę pamiątkową, w której można przeczytać informacje m.in. na temat polskich osobistości: Czesława Miłosza czy Lecha Wałęsy.
Kalinowski powiedział, że to już trzecia edycja konkursu "Polska tradycja w Europie". Zaznaczył, że w każdej edycji przedstawiono ponad 100 prac. Jak mówił, ideą konkursu jest promowanie polskiej tradycji w Europie. - Każdy z europosłów ma pieniądze na promowanie PE, czy w ogóle instytucji europejskich w krajach pochodzenia. Jest też możliwość odwrócenia tej sytuacji i promowanie regionu pochodzenia i kraju pochodzenia - wyjaśnił.
Jak podkreślił, nagrodą jest kilkudniowa wycieczka do Brukseli i możliwość zwiedzenia m.in. Parlamentu Europejskiego. - Jest to atrakcyjny wyjazd pod względem turystycznym, ale także poznawczym. Pokazanie, gdzie my zawędrowaliśmy, na czym ta UE polega i jak są tam decyzje podejmowane - tłumaczył.
Wyróżnieni przez jury zostali: Kinga Niedziałek, Agnieszka Nasiłowska, Katarzyna Skwierczyńska z zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach; Paulina Okraszewska z liceum ogólnokształcącego im. mjr H. Sucharskiego w Sierpcu; Rajmund Rojek, Damian Matysiak i Mateusz Krupa z zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach; Milena Kaczmarczyk oraz Nina Brzezińska z I liceum ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Mławie.
W jury zasiadali m.in. plastyczka Halina Piwowarska, Tadeusz Skoczek z Muzeum Niepodległości oraz Jerzy Mazurek z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
ja, PAP