Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Jacek Łukasiewicz w rozmowie z dziennikarzami po ogłoszeniu decyzji jury powiedział, że Świetlicki jest wybitnym i ważnym współczesnym poetą. "W zeszłym roku ukazał się obszerny tom wierszy zebranych, przez co poezja ta pokazała się w swojej całości, oryginalności i odrębności. Pod koniec lat 80. Świetlicki był uważany za młodego ekscentryka, dziś stał się bardzo poważną postacią polskiej poezji. To poezja istotna i odpowiadająca wielu gustom czytelniczym" - mówił prof. Łukasiewicz.
Poeta, rockman i dozorca
Marcin Świetlicki, poeta, powieściopisarz, dziennikarz i wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka, współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą, muzykami alternatywnymi, takimi jak Robert Brylewski, Cezary Ostrowski.
Imał się różnych zawodów; był dozorcą krakowskiej kamienicy przy ul. Ziai, korektorem "Tygodnika Powszechnego", dziennikarzem podziemnego czasopisma "Tumult" (przeprowadził dla niego jeden z pierwszych wywiadów z Maciejem Maleńczukiem), prowadził program telewizyjny Pegaz wspólnie z Grzegorzem Dyduchem. Zagrał na główną rolę w spektaklu Wojciecha Smarzowskiego "Małżowina" (1998) i epizod w filmie "Anioł w Krakowie" (2002).
Pierwszym tomikiem poezji Świetlickiego były "Zimne kraje, wydane w 1992 roku przez fundację Brulionu. W swoim dorobku ma kilkanaście tomików poezji. W 2006 r. wydał książkę "Dwanaście", pierwszy tom trylogii, w ramach której ukazały się następnie powieści "Trzynaście" i "Jedenaście".
Grupę "Świetliki" założył w 1992 roku wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata. Poeta wykonuje na scenie własne teksty techniką melorecytacji z rockowym podkładem.
Kto zasłuży na tytuły: książka roku i debiut roku?
Na poniedziałkowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: "Frak człowieka" Jacka Bieruta, "Pokój widzeń" Konrada Góry, "Pałacyk Bertolta Brechta" Edwarda Pasewicza, "Rezydencja Surykatek" Marty Podgórnik, "Wewe" Joanny Roszak, "Farsz" Marcina Sendeckiego" oraz "Imię i Znamię" Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego.
Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: "Alteracje albo metabasis" Karola Bajorowicza, "Kanada" Tomasza Bąka, "Usta Vivien Leigh" Pauliny Korzeniewskiej.
W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 112 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.
Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz piąty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku. Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.
Prawo do zgłaszania książek w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, zaś w kategorii za całokształt jedynie jurorzy.
W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Urszuli Kozioł, za najlepszy debiut uznano książkę "Język korzyści" Kiry Pietrek, zaś za książkę roku uhonorowano Bohdana Zadurę za "Nocne życie".
Gala wręczenia nagrody odbędzie się 19 maja we wrocławskim Teatrze Współczesnym.em, pap