Wcześniej nieoficjalną wiadomość o tym, że odpowiedź schizmatycznego bractwa jest pozytywna podał włoski portal Vatican Insider. W komunikacie watykańskiego biura prasowego wyjaśniono, że odpowiedź przełożonego Bractwa świętego Piusa X, biskupa Bernarda Fellaya, wpłynęła do Kongregacji Nauki Wiary. Zostanie ona tam teraz przeanalizowana, a następnie przedstawiona do oceny papieżowi Benedyktowi XVI.
"Krok naprzód"
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że odpowiedź lefebrystów należy uznać za "odmienną od poprzednich, które były niewystarczające" i za "krok naprzód oraz rzecz zachęcającą". Dodał, że zostanie ona przeanalizowana w krótkim czasie. Podkreślił jednak, że nie jest to jeszcze "definitywny rezultat".
Według dobrze poinformowanego portalu Vatican Insider, działającego w redakcji dziennika „La Stampa", biskup Bernard Fellay podpisał tzw. preambułę doktrynalną, którą Stolica Apostolska zaproponowała Bractwu św. Piusa X jako warunek ich powrotu do Kościoła. Źródło to twierdzi, że biskup Fellay zaproponował wniesienie pewnych drobnych poprawek do preambuły, które nie zmieniają jednak jej zasadniczego sensu.
Bractwo Piusa X jak Opus Dei
Zauważa się, że pozytywna odpowiedź napłynęła do Watykanu w symbolicznym momencie, tuż po 85. urodzinach Benedykta XVI i na siódmą rocznicę jego wyboru. Jeżeli dialog z Bractwem św. Piusa X zakończy się pozytywnie, otrzyma ono status tzw. prałatury personalnej, jaki ma Opus Dei i będzie podlegać bezpośrednio Watykanowi.
Istotna przeszkoda w dialogu Watykanu z Bractwem św. Piusa X na temat powrotu lefebrystów do Kościoła katolickiego pojawiła się w połowie marca. Stolica Apostolska odrzuciła wówczas odpowiedź lefebrystów na przedłożoną im preambułę doktrynalną, będącą fundamentalnym warunkiem pełnego pojednania.
W dokumencie tym Watykan zawarł podstawowe kwestie doktrynalne, "konieczne dla zagwarantowania wierności nauczaniu Kościoła". Jednak udzieloną w styczniu odpowiedź lefebrystów na tę preambułę, która była analizowana przez Kongregację Nauki Wiary oraz Benedykta XVI, uznano za niewystarczającą.
Papież zdjął ekskomunikę
Watykan poprosił zwierzchnika Bractwa św. Piusa X o wyjaśnienie stanowiska w ciągu miesiąca dając mu tym samym drugą szansę. W pierwszym przełomowym geście wyciągnięcia ręki do lefebrystów, którzy nie uznają nauczania Soboru Watykańskiego II zwłaszcza w kwestiach ekumenizmu, Benedykt XVI zdjął w 2009 roku ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, wyświęconych w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II.
ja, PAP