Zagrożenie pożarowe występuje w całym województwie kujawsko-pomorskim. Na obszarze poza Borami Tucholskimi obowiązuje drugi stopień zagrożenia, a wilgotność ściółki waha się od 17,9 do 19,7 proc.
Rzecznik podkreślił, że pożarom w lasach sprzyja panujący w ostatnich latach niski poziom wód gruntowych oraz utrzymujące się drugi miesiąc słabe opady lub ich brak. Dodatkowym czynnikiem jest nie w pełni jeszcze wykształcone zielone poszycie leśne, ciągle spadające z drzew suche liście i gałązki.
Stacje pomiarowe w Borach Tucholskich w piątek wskazywały, że wilgotność ściółki spadła do 15 proc., a wilgotność powietrza, w zależności od miejsca, wynosiła od 36,8 do 44,5 proc.
Od początku roku w województwie kujawsko-pomorskim były 83 pożary, w czasie których spłonęło 31,7 ha lasów. Najwięcej pożarów wystąpiło w nadleśnictwach Włocławek, Dobrzejewice i Żołędowo. Dotychczas największy pożar miał miejsce 28 marca w nadleśnictwie Osie, podczas którego ogień strawił 4,5 ha lasu.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu dysponuje czterema samolotami gaśniczymi, jednym śmigłowcem gaśniczym i jednym samolotem patrolowym.mp, pap