Prof. Kleiber w pracy badawczej i dydaktycznej zajmuje się głównie zastosowaniem nowoczesnych technik komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie - w szczególności do modelowania, analizy, symulacji i wizualizacji złożonych zjawisk nieliniowej termomechaniki.
Nadanie tytułu doktora honoris causa odbyło się podczas uroczystego posiedzenia Senatu UKW. Rektor prof. Józef Kubik w laudacji omówił dorobek naukowy prof. Kleibera i jego zasługi dla uniwersytetu. Rektor podkreślił, że prof. Kleiber jako dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN przyczynił się do wzmocnienia kadry uniwersytetu pracownikami PAN, przekazał 3 tysiące pozycji ze zbiorów bibliotecznych i specjalistyczną aparaturę. Prof. Kleiber wsparł również utworzenie Środowiskowych Studiów Doktoranckich na UKW, umożliwiając młodym pracownikom uczelni zdobycie stopni doktora nadawanych przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN. Nowy doktor honoris causa w czasie uroczystości wygłosił wykład "Polska będzie jutro taka, jak jest nasza edukacja, nauka i kultura".
Prof. Kleiber urodził się w 1946 r. w Warszawie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (mgr inż. budownictwa) i Uniwersytetu Warszawskiego (mgr matematyki). Po uzyskaniu w 1972 r. na stopnia doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki konstrukcji na Politechnice Warszawskiej, związał się z Instytutem Podstawowych Problemów Technik PAN. W 1978 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, w 1984 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1989 r. - profesorem zwyczajnym. W 1994 r. został członkiem korespondentem, a w 2002 r. - członkiem rzeczywistym PAN.Uczony w latach 1995-2001 był dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, a od 1986 r. nieprzerwanie kieruje Zakładem Metod Komputerowych w tym instytucie. W latach 2001-2005 był ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych, a od 2007 r. jest prezesem PAN. W latach 2006-2010 był społecznym doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji. Prof. Kleiber jest autorem 250 publikacji naukowych i siedmiu książek poświęconych zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie.
is, PAP