- Są w życiu instytucji momenty smutne, kiedy czuje się, że odchodzi podpora. Mikołaju, byłeś dobrym duchem resortu" – relacjonuje Bosacki słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego z pożegnalnej uroczystości Dowgielewicza w MSZ. - Byłeś nie tylko sekretarzem stanu, wiceministrem spraw zagranicznych, ale także pełnomocnikiem rządu do spraw prezydencji. Nie muszę Ci mówić, jakim sukcesem była ona dla Polski, dla urzędu i dla Ciebie osobiście. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystko, co zrobiłeś. Będzie nam Ciebie brakowało – dodał Sikorski.
W podziękowaniu za wieloletnią służbę szef polskiej dyplomacji wręczył Dowgielewiczowi kopię przedwojennej szpady dyplomatycznej. Rzecznik MSZ podkreślił, że Dowgielewicz jako minister do spraw europejskich pełnił swoją funkcję najdłużej spośród swoich odpowiedników ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.
Dowgielewicz od stycznia 2010 roku odpowiadał w MSZ za sprawy europejskie, a wcześniej - od końca 2007 roku - sprawował funkcję sekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej oraz sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. W lipcu 2008 roku Dowgielewicz został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Był odpowiedzialny za całość przygotowań oraz przebieg pierwszej prezydencji Polski w Radzie UE. Dotychczasowa praca zawodowa Dowgielewicza była związana z problematyką europejską.
W latach 1998-2000 Dowgielewicz pracował w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych, następnie jako doradca przewodniczącego sejmowej Komisji Prawa Europejskiego (2000–2001). Od 2003 r. Mikołaj Dowgielewicz był doradcą przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa. Rok później objął stanowisko rzecznika prasowego Komisji Europejskiej ds. Stosunków Instytucjonalnych i Komunikacji Społecznej, był też członkiem gabinetu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.
Dowgielewicz 2 maja rozpocznie kadencję wicegubernatora Banku Rozwoju Rady Europy. Będzie odpowiedzialny za kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Rada Zarządzająca wybrała Dowgielewicz na to stanowisko 30 marca przez aklamację - jego kandydatura została zarekomendowana Radzie przez Gubernatora Banku, Rolfa Wenzela, spośród 9 kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.
Premier 26 kwietnia przyjął rezygnację Dowgielewicza ze stanowiska sekretarza stanu w MSZ.is, PAP