Nagroda zostanie wręczona 12 maja w Arkadach Kubickiego podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt". Lech Majewski ma 58 lat. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutem fabularnym Majewskiego był film "Rycerz" z 1980 r. Do najbardziej znanych filmów reżysera należą "Wojaczek" (1999), "Angelus" (2001), "Ogród rozkoszy ziemskich" (2003) i "Młyn i krzyż" (2010). Od początku kariery dużo podróżuje - kręci filmy i reżyseruje przedstawienia m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Poza reżyserią filmową i teatralną zajmuje się też literaturą, poezją, a także malarstwem. Wydał kilka tomików wierszy, m.in. "Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta", "Poszukiwanie raju" oraz kilka powieści m.in. "Szczury Manhattanu", "Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej". Jego powieść "Kasztanaja" stała się podstawą scenariusza filmu "Lot świerkowej gęsi". Majewski reżyseruje także spektakle operowe (w 1993 r. wyreżyserował polską prapremierę "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi). Jest również producentem i scenarzystą filmu "Basquit - taniec ze śmiercią".
Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznana została po raz pierwszy w 2011 r. Otrzymał ją kompozytor Wojciech Kilar. Honorowy patronat nad nagrodą objęła Jadwiga Kaczyńska, a w skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Wojciech Kilar, Janusz Krasiński, Zdzisław Krasnodębski, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski i Joanna Wnuk-Nazarowa, sekretarzem kapituły jest Maryna Miklaszewska.
PAP, arb