Wyprawa pod okiem kamery
W trakcie podróży powstanie film dokumentalny opowiadający o wyprawie, Polsce i jej mieszkańcach. Belgowi towarzyszyć będzie polski podróżnik z Łodzi - Tomasz Grzywaczewski, oraz kamerzystka z Wielkiej Brytanii Natalie Hill. Razem będą tworzyć drużynę Poland Trek. Po zakończeniu wyprawy podróżnik będzie zabiegał o emisję filmu w stacjach telewizyjnych w Polsce i za granicą.
Loncke chce przez swój wyczyn zachęcić Europejczyków do zwiedzania naszego kraju. - Chcę pokazać, że to doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki, to ważne szczególnie przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, kiedy nad Wisłę przyjadą tłumy kibiców – tłumaczył podróżnik. - Chcę pokazać również samym Polakom, że ich kraj jest atrakcyjny i nie trzeba koniecznie szukać ekscytujących przygód poza granicami. Często pod naszym domem mamy miejsca, które warto podziwiać – przekonywał.
Pieszo, tratwą i kajakiem
Pierwszy etap wyprawy liczy 150 km i będzie wiódł przez tereny górskie: Tatry, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski do Baraniej Góry, gdzie znajdują się źródła Wisły. Tutaj podróżnik rozpocznie drugi etap podróży - płynąc tratwą 50-kilometrowym szlakiem wodnym. Kolejny, najdłuższy, bo tysiąckilometrowy odcinek Wisłą do Gdańska Loncke przepłynie kajakiem.
Do drużyny Poland Trek będzie mógł przyłączyć się każdy chętny nawet na jeden dzień i w dowolnym miejscu trasy. Aktualne wiadomości z wyprawy podróżnik zamierza umieszczać na Facebooku.
35-letni Louis-Philippe Loncke jest podróżnikiem, badaczem przyrody i amatorem przygód. Z wykształcenia jest inżynierem i specjalistą od zarządzania. W 2008 r. Loncke jako pierwszy człowiek samotnie przemierzył Pustynię Simpsona, najbardziej wysuszony obszar Australii. Od 2009 r. odbył w Australii kilka innych pionierskich wypraw, m.in. samotnie przeszedł przez West MacDonnell National Park, Wielką Wyspę Piaszczystą i Rezerwat Przyrody Tasmanian Wilderness.
ja, PAP