Andrzej Bogusławski urodził się 1 grudnia 1931 roku w Warszawie, w latach 1949-1953 studiował filologię słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał w roku 1960, a stopień doktora habilitowanego w roku 1966.
Jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN i Komitetu Językoznawstwa PAN oraz członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności. Jak podkreśliły władze UMK, podejmując decyzję o uhonorowaniu naukowca, prof. Bogusławski jest uznanym autorytetem w zakresie teorii języka i metodologii badań językoznawczych, uczonym wszechstronnym, o oryginalnym, twórczym dorobku, obejmującym wszystkie dziedziny lingwistyki i pogranicze innych nauk humanistycznych, dotyczącym wielu języków indoeuropejskich, w szczególności słowiańskich.
- Ma ogromny dorobek naukowy w zakresie semantyki, leksykologii, leksykografii, pragmatyki, składni, fleksji, słowotwórstwa, fonologii, filozofii języka, teorii tekstu, teorii przekładu, semiotyki, teorii literatury. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, a także wydawanego już dziewięciokrotnie "Słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego" - wyliczał rzecznik uczelni dr Marcin Czyżniewski.
Uczony jest twórcą szkoły językoznawczej, przede wszystkim w dziedzinie metodologii semantyki i teoretycznych podstaw synchronicznej morfologii, leksykologii i leksykografii. Obok zainteresowań ściśle filologicznych i językoznawczych rozwija badania na styku językoznawstwa i filozofii.
ja, PAP