Ministrowie tracą
W porównaniu z poprzednim, kwietniowym badaniem zaufanie do prezydenta wzrosło o 1 punkt proc., do Kalisza o 3 punkty, do Sikorskiego spadło o 1 punkt, a do Pawlaka też spadło - o 3 punkty. CBOS zaznacza, że zaufanie do pozostałych uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej kształtuje się na wyraźnie niższym poziomie. Millerowi ufa 38 proc. ankietowanych (wzrost o 5 punktów), a Tuskowi - 36 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem). Po 32 proc. badanych ufa Schetynie (spadek zaufania o 4 punkty proc.), Kopacz (minus 3 punkty) i Ziobrze (wzrost o 1 punkt).
Mucha ma zaufanie 30 proc. respondentów (spadek o 1 punkt), a Palikot - 29 proc. (wzrost o 2 punkty). Kaczyńskiemu ufa 27 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty). Kolejne miejsca w majowym rankingu zaufania zajmują: szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski i minister rolnictwa Marek Sawicki - obaj po 26 proc. i obaj o 1 punkt mniej niż w kwietniu; minister sprawiedliwości Jarosław Gowin - 25 proc. (minus 1 punkt), marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i Jacek Rostowski - po 24 proc., przy czym notowania Borusewicza się nie zmieniły, a Rostowskiego wzrosły o 1 punkt. Szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni ma zaufanie 23 proc. badanych (mniej o 2 punkty), a Arłukowicz - 22 proc. (spadek o 1 punkt).
Macierewiczowi ufa 18 proc. badanych (minus 2 punkty). Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak ma zaufanie 16 proc. respondentów (spadek o 3 punkty), szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - 11 proc. (mniej o 1 punkt), rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek - 9 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem), a szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - 5 proc. (o 1 punkt mniej niż poprzednio).
Sondaż w cieniu protestów
Ośrodek zwraca uwagę, że choć majowy sondaż zrealizowano w dość gorącym politycznie i medialnie okresie – w trakcie protestów Solidarności przeciw podniesieniu wieku emerytalnego i burzliwych sporów w Sejmie, które towarzyszyły głosowaniu nad zmianami w systemie emerytalnym – przyniósł on raczej niewielkie zmiany w dotychczasowych notowaniach polityków. Wyjątkiem są przedstawiciele SLD, których notowania w okresie dzielącym kolejne pomiary się poprawiły. CBOS przeprowadził badanie w dniach 10–16 maja 2012 roku na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
arb, ja, PAP