31 marca na obradach XI Plenum KC PZPR Wojciech Jaruzelski mówi o obradach "Okrągłego Stołu": "Oczekujemy, że zostaną one uwieńczone osiągnięciem porozumienia w sprawach najżywotniejszych dla pomyślności narodu, dla siły ludowego państwa, dla procesów reform w warunkach socjalistycznej demokracji parlamentarnej". 5 kwietnia podpisane zostają porozumienia "Okrągłego stołu". W tym samym miesiącu "Solidarność" ponownie rejestruje swoją działalność, a w czerwcu odbywają się kontraktowe wybory do Sejmu i Senatu. Miesiąc później, 4 lipca, ma miejsce pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu.
19 lipca Zgromadzenie Narodowe wybiera na prezydenta kraju gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Tego samego dnia następuje też zmiana prezydenta na emigracji, co sprawia, że wyjątkowo, jedyny raz w historii Polski, urząd ten sprawuje jednocześnie 3 prezydentów. Po śmierci Kazimierza Sabbata ostatnim prezydentem na uchodźstwie zostaje Ryszard Kaczorowski.
Z wizytami do polski przybywają przedstawiciele zachodnich władz: François Mitterrand, George Bush, Juan Carlos. W listopadzie z Tadeuszem Mazowieckim spotyka się Michaił Gorbaczow. Polska po 50 latach odnawia też stosunki z Watykanem. Lech Wałęsa z żoną zostają przyjęci na audiencję u Jana Pawła II.
8 maja na rynek wychodzi pierwszy numer "Gazety Wyborczej", której redaktorem jest Adam Michnik. We wrześniu Tadeusz Mazowiecki staje na czele rządu, zostając pierwszym niekomunistycznym premierem w powojennej Polsce. 2 grudnia Wojciech Jaruzelski składa wieniec w katowickiej kopalni "Wujek". A 10 grudnia w Nowej Hucie zostaje zdemontowany pomnik Włodzimierza Lenina. Prezydent podpisuje tzw. plan Balcerowicza.
29 grudnia Sejm PRL zmienia nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską, a kilka dni później, tuż przed nowym rokiem, "republika socjalistyczna" ustępuje miejsca "republice demokratycznej".
Rok 1989 to niewątpliwie rok wielkich przemian politycznych i społecznych, ale też rok kryzysu gospodarczego. Pod koniec sierpnia cena 1 dolara przekracza 10 tys. zł. Kilkakrotnie drożeją artykuły w sklepach. OPZZ wzywa do rozliczenia byłego rządu za pogłębianie kryzysu. Jesienią, rząd Mazowieckiego podpisuje umowę między Polską a Wspólnotami Europejskimi w sprawie handlu i współpracy gospodarczej.
Na ekrany kin wchodzą "Piłkarski poker", "Sztuka kochania" i "Przesłuchanie", a Aneta Kręglicka zdobywa tytuł Miss Świata. W Tarnowie 19 grudnia pada rekord ciepła – termometry wskazują 19 stopni Celsjusza.W tym samym czasie na świecie z urzędu odchodzi Ronald Regan, który w połowie stycznia wygłasza swoje ostatnie wystąpienie do narodu. W lutym, po prawie 10 latach wojny, wojska radzieckie opuszczają Afganistan. Dwa miesiące później, 9 kwietnia, siły Związku atakują niepodległościową demonstrację gruzińskich studentów. Śmierć ponosi 20 osób. Trwającą od kwietnia demonstrację studentów tłumią też przy pomocy wojska i czołgów, w czerwcu, w Pekinie, na placu Tian’anmen, władze Chin.
Sąd Najwyższy na Węgrzech rehabilituje ofiary represji po 1956 roku, a władze Czechosłowacji uznają za błędną decyzję z 1968 roku, stwierdzając że inwazja na kraj była bezprawna. 9 listopada rozpoczyna się burzenie berlińskiego muru, a rząd NRD podaje się do dymisji. 1 grudnia Gorbaczow zostaje przyjęty na audiencję u papieża. Dzień później rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Między Gorbaczowem i Bushem. Ponowne stosunki dyplomatyczne nawiązują Egipt i Syria, prezydentem Czechosłowacji zostaje Václav Havel.
19 czerwca swoją premierę ma „Batman" i „Powrót do przyszłości II”. 17 grudnia w USA wyemitowany jest pierwszy odcinek „Simpsonów”.