Źródła PAP w kręgach dyplomatycznych twierdzą, że Verhofstadt ma zgodę ukraińskich władz na spotkanie z Tymoszenko w szpitalu w Charkowie, gdzie leczona jest ona z przewlekłego schorzenia kręgosłupa. Jene nie odpowiedział na pytanie o ewentualne spotkanie Palikota z Julią Tymoszenko. - Nie mogę tego potwierdzić - powiedział.
Na początku maja, gdy po doniesieniach o pobiciu Tymoszenko w więzieniu część polityków zachodnich apelowała o bojkot ukraińskiej części Euro 2012, Palikot nawoływał, by tego nie robić. Polityk proponował wówczas, by politycy jechali na ukraińskie stadiony ubrani w koszulki z napisem "Uwolnić Julię Tymoszenko".
Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia, których dopuściła się jako szefowa rządu przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Opozycyjna polityk uważa, że jej wyrok to zemsta prezydenta Wiktora Janukowycza, z którym rywalizowała w wyborach prezydenckich w 2010 r. Według władz, działalność Tymoszenko naraziła Ukraińców na ogromne straty finansowe.
zew, PAP