Uczestnicy wykonają obowiązkowo program chopinowski i program dowolny (narodowy). Tradycyjnie, główną nagrodę i wyróżnienia przyznaje publiczność. Prawo bisu przysługuje tylko zdobywcy Grand Prix. Dwudniowe koncerty odbędą się w modrzewiowym Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów, w którym co najmniej dwukrotnie gościł Fryderyk Chopin.
W Turnieju biorą udział pianiści studiujący na polskich uczelniach muzycznych – studenci, stażyści i stypendyści, wytypowani przez swoich profesorów. Każdy z nich będzie miał 15 minut, by zaprezentować się publiczności. W niedzielę ci sami pianiści startują w odwrotnej kolejności i prezentują dowolny program kompozytora, którego sami wybrali. W jubileuszowej edycji wystąpią: Mika Kobayashi (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Oleksander Yankevych (Ukraina) z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Xingzhe Jiang (Chiny) z Akademii Muzycznej w Łodzi, Alina Melnik (Białoruś) z Akademii Muzycznej w Krakowie, Yuka Satomi (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.
W poprzednich latach laureatami Grand Prix Turnieju byli doceniani dziś na wielu scenach pianiści, m.in. Japonka Takako Takahashi, Wadim Radziszewski z Uzbekistanu, Fares Marek Basmadji z Syrii. Nagrody specjalne otrzymywali m.in. Ares Chadzinikolau z Grecji i Eleonora Zubrawska z Białorusi.
W antonińskim pałacyku młody Fryderyk Chopin był gościem księcia Antoniego, wielkiego miłośnika muzyki i kompozytora. Chopin grał dla książęcej rodziny i komponował. Uczył także gry na pianinie młode księżniczki – Elizę i Wandę.
Organizatorem Turnieju jest Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin w Ostrowie Wielkopolskim.em, pap