Naczelny Sąd Administracyjny będzie częściej wydawał wyroki merytoryczne kończące postępowanie. Skargi kasacyjne będą podlegać filtracji i sąd nie rozpozna już każdego pisma – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".
Dziennik dotarł do projektu zmian w procedurze sądowej. Nowelizacja ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - ma rozwiązać obecne problemy w sądach, związane z dużą liczbą skarg składanych przez obywateli i firmy na działalność organów administracji publicznej, i przyspieszyć trwanie postępowania. Naczelny Sąd Administracyjny w ciągu ostatniego roku został niemalże zalany kasacjami od wyroków sądów wojewódzkich (w 2011 roku liczba skarg wzrosła o ponad 20 proc.). W efekcie obecnie na wyrok NSA czeka się już blisko 2 lata.
Projekt zmian w prawie przewiduje ograniczenie w prawie obywatela czy firmy do wniesienia skargi. To sąd wojewódzki będzie filtrował skargi kasacyjne i odmawiał rozpoznania skarg tzw. pieniaczych, bezzasadnych, wnoszonych w złej wierze, lub rozważał, czy odwołanie do sądu wyższej instancji ma jakiekolwiek szanse na powodzenie.
Projekt nowelizacji został wniesiony przez prezesa NSA do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ma go skierować do Sejmu.