Starr (Richard Starkey) urodził się 7 lipca 1940 r. przy 9 Madryn Street, ale mieszkał tam ledwie przez kilka pierwszych miesięcy swego życia. Dom, w którym przyszedł na świat, nie wyróżnia się niczym szczególnym - to typowy jednopiętrowy budynek, z trzema sypialniami, bez podpiwniczenia. Od dłuższego czasu stoi zabity dyktą i jest upstrzony graffiti. Mimo to plany wyburzenia go zmobilizowały melomanów i lokalną społeczność, która zasypała protestami radę miejską Liverpoolu i wymusiła na niej zmianę oryginalnych planów. Władze miasta przystały na renowację i zachowają 16 dalszych, sąsiednich domów przy tej samej ulicy, co kosztować będzie 13,5 mln funtów.
- Dom Ringo Starra to magnes dla fanów. To pamiątka z cegły i zaprawy murarskiej po zespole, który miał wielki wpływ na muzykę - stwierdził minister stanu ds. budownictwa Grant Shapps. - To także coś więcej niż historia muzyki. To przykład oddolnej inicjatywy społecznej dla ocalenia miejsc, które dla ludzi mają sentymentalne znaczenie - dodał.
Grupa SMS (Save Madryn Street) przekonała Shappsa do renowacji domu Starra. Minister skutecznie interweniował u władz miejskich Liverpoolu, mimo że organizacja National Trust sprawująca pieczę nad architektonicznymi zabytkami uznała, że domu Starra nie warto ratować, bo nie odznacza się niczym szczególnym, a sam Starr mieszkał tam krótko. SMS sądzi, że renowacja powinna objąć 500 dalszych budynków przy sąsiednich ulicach, tzw. Welsh Streets, tak, by ocalić całe sąsiedztwo i w tym celu zabiega o fundusze. National Trust opiekuje się w Liverpoolu rodzinnymi domami Paula McCartney'a i Johna Lennona. Liverpool ma muzeum Beatlesów i replikę klubu The Cavern, w którym występowali. Rodzinny dom czwartego z Beatlesów George'a Harrisona (1943-2001) przy 12 Arnold Grove w Liverpoolu pochodzący z końca XIX w. jest wciąż zamieszkany.
PAP, arb