- Propozycja KE została przyjęta kolegialnie przez wszystkich komisarzy. Teraz musi się nią zająć Rada UE - powiedział rzecznik komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilii Malmstroem, Michele Cercone. Decyzja - jak sprecyzował - została podjęta w procedurze pisemnej już w piątek.
Cercone wyjaśnił, że chodzi o poprawkę do istniejącej umowy o ułatwieniach wizowych, co przyniesie przede wszystkim korzyści obywatelom Ukrainy. Chodzi o rozszerzenie kategorii osób zwolnionych z opłat za wizy Schengen, a także wprowadzenie ułatwień w wydawaniu wiz wielokrotnego pobytu.
- Między innymi przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych oraz osoby towarzyszące dziennikarzom, jak członkowie ekip telewizyjnych, a także osoby mające rodzinę w UE będą mieć mniej dokumentów do wypełnienia (ubiegając się o wizę), a także będą zwolnione z opłaty wizowej - powiedział Cercone.
Wcześniej dwa różne źródła w KE mówiły, że decyzję w sprawie ułatwień wizowych dla Ukrainy od około czterech tygodni blokowała luksemburska komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Była ona pierwszym komisarzem, który zapowiedział, że z powodu zastrzeżeń co do przestrzegania zasad państwa prawa i praw człowieka na Ukrainie nie pojedzie na mecze piłkarskich mistrzostw Europy, które w czerwcu były współorganizowane przez Ukrainę. W szczególności wyrażała zaniepokojenie "dramatyczną sytuacją", w jakiej znajduje się skazana na siedem lat więzienia była premier Julia Tymoszenko. Tę samą argumentację Reding podnosiła też w sprawie umowy o ułatwieniach wizowych dla Ukrainy.
Jak powiedziały źródła z otoczenia Reding, komisarz sama nie mogła dalej blokować decyzji KE. Liczyła na wsparcie komisarzy z Niemiec i Polski. Tak się jednak nie stało, Reding w swym stanowisku pozostała odosobniona, i KE podjęła decyzję.
Ta sprawa wzbudza też sporo kontrowersji w PE. Niemiecki europoseł, szef komisji spraw zagranicznych w Parlamencie Europejskim Elmar Brok (CDU) przestrzegł KE przed decyzjami, których efektem byłoby "wynagradzanie rządu ukraińskiego przed nachodzącymi wyborami". Wybory parlamentarne odbędą się na Ukrainie w październiku.
- Polityka UE wobec Ukrainy powinna być stanowcza i dalej należy naciskać na jasne zobowiązania ze strony władz Ukrainy co do przestrzegania wartości demokratycznych i zasad państwa prawa - pisał w oświadczeniu tydzień temu Brok.
mp, pap