Cyryl I przyjedzie do Polski 16 sierpnia. Pierwsza wizyta patriarchy Moskwy w naszym kraju będzie trwała do 19 sierpnia. W jej drugim dniu, podczas uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie, zostanie podpisany dokument ze wspólnym orędziem rosyjskiej Cerkwi i polskiego Kościoła katolickiego do narodów Rosji i Polski. Podpiszą go Cyryl I i przewodniczący KEP abp Józef Michalik. Orędzie ma zawierać wezwanie do wzajemnego przebaczenia win i budowania wspólnej przyszłości. Prace nad dokumentem trwały trzy lata.
Warszawa, Białystok, Święta Góra Grabarka
Wizyta Cyryla I rozpocznie się w Warszawie, gdzie spotka się on m.in. z prezydentem Komorowskim i marszałkiem Borusewiczem. Zaplanowano także spotkanie z parlamentarzystami, dyplomatami i dziennikarzami. Patriarcha Moskwy ma złożyć wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na Memoriale Radzieckich Żołnierzy. Będzie rozmawiał z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz z prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
W trzecim dniu wizyty Cyryl I uda się do Białegostoku. Odwiedzi m.in. klasztor w Supraślu i cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce. W ostatnim dniu wizyty patriarcha Moskwy będzie przewodniczył liturgii na Świętej Górze Grabarce - w najważniejszym miejscu kultu dla wyznawców prawosławia w Polsce.
"Wydarzenie bezprecedensowe"
Rzecznik prasowy Kościoła prawosławnego w Polsce ks. Henryk Paprocki podkreślił, że Cyryl I przyjeżdża na zaproszenie prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski abp. Sawy. Zaznaczył jednocześnie, że patriarcha Moskwy nie będzie tylko gościem wyznawców prawosławia. - Ta wizyta ma bardzo duże znaczenie. Po raz pierwszy do Polski przyjeżdża patriarcha Moskwy i całej Rusi, po raz pierwszy zostanie ogłoszone wspólne orędzie kościołów: prawosławnego i katolickiego. To wydarzenie bezprecedensowe - powiedział ks. Paprocki.
"Wspólnie spojrzeć na niełatwą historię"
Rzecznik KEP ks. Józef Kloch ocenił, że wizyta Cyryla I i dokument ze wspólnym orędziem jest początkiem nowego etapu dialogu pomiędzy Kościołami: katolickim i prawosławnym. Dodał, że w orędziu Kościoły starają się m.in. "wspólnie spojrzeć na niełatwą wspólną historię". Ks. Kloch podkreślił jednak, że wątki historyczne w orędziu zostały poruszone jedynie na poziomie ogólnym. - Tym mają zająć się historycy. Istotną kwestią jest zapoczątkowanie dialogu i wezwanie do pojednania ludzi - powiedział rzecznik KEP.
zew, PAP