W tym roku w ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali 19 koncertów. Zagrają na nich m.in. pianiści: Aleksander Melnikow, Jewgienij Koroliow, Howard Shelley, Martha Argerich, Andreas Staier, Janusz Olejniczak, Jan Lisiecki, Julianna Awdiejewa, Nelson Goerner i Maria Joao Pires. Jak co roku, koncerty wykonywane na instrumentach z epoki zostaną nagrane i ukażą się w formie płytowej.
Melnikow i Concerto Koeln
Festiwal zainauguruje 17 sierpnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie występ Melnikowa w towarzystwie orkiestry Concerto Koeln. Rosyjski pianista zagra uwerturę do opery "Monbar, czyli Flibustierowie" Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, koncert fortepianowy a-moll Johanna Nepomuka Hummela oraz koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Występ poprowadzi dyrygent Michael Guettler.
Niemiecki zespół potowarzyszy też Shelleyowi na koncercie 19 sierpnia. Ten dobrze znany warszawskiej publiczności pianista i dyrygent zagra na historycznym fortepianie i poprowadzi orkiestrę Concerto Koeln. W programie występu znalazły się rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów: koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla i koncert fortepianowy As-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Niemiecka orkiestra pod dyrekcją Shelley'a wykona symfonię g-moll Antoniego Rossetiego.
Nie tylko Chopin
W tym roku w programie festiwalu znalazło się wiele kompozycji polskich twórców. Obok Chopina, Lessla i Dobrzyńskiego publiczność będzie mogła usłyszeć także utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego.
Hasło 8. edycji festiwalu brzmi: "od Bacha do Debussy'ego i Kilara". Dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński na konferencji prasowej podkreślił, że wykonanie muzyki Claude'a Debussy'ego i Wojciecha Kilara upamiętni rocznice urodzin obu kompozytorów. Z kolei Bach - jak mówił Leszczyński - inspirował patrona festiwalu "Chopin i jego Europa". - Niezwykła skłonność Chopina do precyzyjnego komponowania i zdyscyplinowanej formy tłumaczy nam fascynację Bachem i rolę Bacha w twórczości tego kompozytora - zaznaczył.
Na festiwalu zostanie zaprezentowana fuga a-moll Chopina - jedyna tego typu kompozycja w jego twórczości - w opracowaniu na smyczki Pawła Mykietyna. Utwór zostanie zaprezentowany na koncercie 26 sierpnia przez Polską Orkiestrę Radiową pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Podczas występu zaprezentuje się dwoje młodych muzyków skrzypaczka Aleksandra Kuls i pianista Michał Szymanowski. W programie koncertu znalazły się też: koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego, utwór "Meditation" Julesa Masseneta, koncert fortepianowy g-moll Józefa Wieniawskiego oraz polonez z filmu "Pan Tadeusz" w reż. Andrzeja Wajdy i "Orawa" Wojciecha Kilara. Utwory Bacha, fugi, fantazje i chorały, zaprezentują pianiści Jewgienij Koroliow, Aleksander Romanowski, Edna Stern i Andreas Staier.
Martha Argerich: Od mazurka do tanga.
Wydarzeniem festiwalu będzie też koncert z udziałem Marthy Argerich pt. "Od mazurka do tanga". Na scenie razem z tą wybitną pianistką wystąpią: pianiści Alejandro Petrasso, Lena Lisitsian i Akane Sakai, skrzypaczki Dora Schwarzberg i Lucia Hall oraz altowiolistka Lyda Chen. Na koncercie granym nocą z 26 na 27 sierpnia soliści zaprezentują mazurki i tanga. Argerich wystąpi też razem z Olejniczakiem i Joao Pires na koncercie pt. "Osiemnasty wiek Fryderykowi Chopinowi". Solistom towarzyszyć będzie słynna Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją jej założyciela, wybitnego flecisty Fransa Brueggena.
Publiczność będzie mogła usłyszeć też Jana Lisieckiego. Ten młody pianista debiutował w wieku 13 lat właśnie na festiwalu "Chopin i jego Europa". W tym roku muzyk wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia zaprezentuje utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Roberta Schumanna.
Festiwal "Chopin i jego Europa" po raz pierwszy odbył się w 2005 r. Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.em, pap