- Prace Franciszka Kostrzewskiego, będące ilustracjami do "Pana Tadeusza", są unikatowe. Na kupieniu "Polowania" zależało nam przede wszystkim, aby uzupełnić kolekcję obrazów tego artysty już będącą własnością naszego muzeum. To pozwoli zwiedzającym na poznanie niemal pełnego warsztatu Kostrzewskiego, który jest związany z naszym regionem - wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Narodowego w Kielcach, Agnieszka Masny.
Muzeum Narodowe w Kielcach ma obecnie w swojej kolekcji dwie grafiki i sześć obrazów Kostrzewskiego: „Picie mleka", „Widok Hebdowa", „Pejzaż wielki letni", „Powrót z pola", „Pejzaż zimowy z kościółkiem" i „Powrót z jarmarku". „Polowanie" jest jedną z dwóch ilustracji tego autora do „Pana Tadeusza". Druga, „Grzybobranie", znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Franciszek Kostrzewski (1820-1911) to malarz, rysownik, ilustrator i karykaturzysta związany z warszawskim środowiskiem artystycznym. Dzieciństwo spędził na sandomierskiej wsi. W latach 1849- 1851 gościł w Kielcach na zaproszenie marszałka powiatu kieleckiego, znanego kolekcjonera malarstwa - Tomasza Zielińskiego.em, pap