"Odwołałem się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy, a także zwróciłem się do niego o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej" - napisał prof. Szaflik w wyjaśnieniu.
"Ten fakt jest udokumentowany"
W wyjaśnieniu okulista poinformował, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie wykonano 3 przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. - Fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu - podkreślił profesor. "W całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - dodał Szaflik.
Według profesora, CMO Laser rejestrowało wszystkich pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia rogówki na liście oczekujących na przeszczep. Informacje na ten temat dyrektor CMO "Laser" ma przekazać do resortu zdrowia i do Poltransplantu w najbliższym czasie. Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych, pozostaje natomiast w "ścisłym kontakcie z Centrum w sprawach diagnostycznych i leczniczych".
Decyzja Arłukowicza, zawiadomienie CBA
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO „Laser”, którego prof. Szaflik jest właścicielem.
Źródła zbliżone do sprawy informowały wówczas, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep. W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach.
"Centrum posiada pełne kompetencje"
Szaflik już wcześniej informował, że Centrum „Laser” nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie. Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" – zaznaczył prof. Szaflik.
Okuliści protestują
Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.
Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r., a prof. pełni funkcję dyrektora placówki.
Oświadczenie profesora Jerzego Szaflika w związku z odwołaniem ze stanowiska krajowego konsultanta ds. okulistyki.
zew, PAP