Oznacza to, że w razie wystąpienia o wizę do Wielkiej Brytanii ci obywatele Rosji spotkają się z odmową. Osoby, które znajdują się na "czarnej liście" to m.in. sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze tajnych służb, inspektorzy podatkowi, pracownicy służby więziennej - pisze "Sunday Times".
Według cytowanych przez gazetę źródeł brytyjska "czarna lista" pokrywa się z amerykańską. Departament Stanu USA wprowadził w zeszłym roku sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników państwowych, których uznał za odpowiedzialnych za śmierć Magnitskiego. W odpowiedzi MSZ Rosji oświadczył, że zatwierdziło listę przedstawicieli USA, których pobyt w Rosji jest niepożądany.
Magnitski, który zarzucił pracownikom MSW Rosji zagarnięcie z pomocą sfałszowanych dokumentów z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w roku 2008, a w listopadzie roku 2009 zmarł w więzieniu. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.
Dochodzenie wykazało, że prawnikowi nie udzielono należytej pomocy lekarskiej podczas jego pobytu w więzieniu śledczym, co sprawiło, że nie wykryto u niego chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, a w konsekwencji - nie podjęto leczenia. Przed aresztowaniem Magnitski nie narzekał na zdrowie.
Stosunki rosyjsko-brytyjskie są napięte z powodu odmowy wydania przez Rosję Andrieja Ługowoja. Brytyjscy śledczy uważają go za głównego podejrzanego o zabójstwo byłego funkcjonariusza rosyjskich służb Aleksandra Litwinienki, zmarłego w Londynie w wyniku otrucia radioaktywnym polonem 210.eb, pap