Rozpoczęta w poniedziałek późnym popołudniem msza polowa z udziałem metropolity jest głównym punktem rocznicowych obchodów w Jastrzębiu Zdroju. Podczas uroczystości wspominano znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego, które dopełniło porozumień zawartych latem 1980 r. między władzą a strajkującymi robotnikami w Gdańsku i Szczecinie. -W przeszłości wołaliśmy: Nie ma wolności bez solidarności, a potem: Nie ma solidarności bez miłości. Teraz, w kontekście powszechnego wołania o odnowę Rzeczpospolitej, trzeba wołać: Nie ma solidarności, bez uczciwości – powiedział w homilii metropolita, wskazując, że Polska potrzebuje ludzi solidarnych, a papieskie wezwanie do solidarności wszystkich ze wszystkimi czeka wciąż na wypełnienie.
- Z perspektywy 32 lat Solidarności, solidarność jako moralna cnota, regulująca reguły życia społecznego, jawi się nie jako muzealny eksponat, wzniosły ideał pokryty kurzem historii i prozy życia, przesłonięty mgłą rozczarowań. Nie, solidarność to aktualne, głęboko ewangeliczne wezwanie i zadanie do pilnego podjęcia. Czas solidarności się nie skończył, co więcej - staje się pilnie potrzebna, kiedy do bram naszego kraju puka coraz natarczywiej kryzys i jego pochodne” – mówił abp Skworc. Jego zdaniem to z solidarnością społeczną należy wiązać przyszłość Polski, zjednoczonej Europy i świata. - Solidarność, jako podstawowy warunek i zasada życia społecznego, wciąż domaga się realizowania na polskiej ziemi – podkreślił hierarcha, wzywając, by „wspólnie podjąć i konsekwentnie realizować w życiu ideał solidarności”. „Pamiętajcie, że solidarność, to nie zamknięta karta historii, a karta do codziennego zapisywania troską o człowieka, solidarnością z każdym bliźnim” – mówił metropolita.
Po mszy przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego złożone zostaną wieńce i kwiaty. Ma także przemówić szef Solidarności Piotr Duda. Wcześniej lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił, że pokojowa rewolucja Solidarności dla jej uczestników okazała się nie do końca zwycięska. - Nie może być tak, że sierpniowa pokojowa rewolucja służy tylko politycznym elitom. Nie może być tak, że politycy zapomnieli o tych, którzy wygrali dla nas demokrację - mówił Kolorz, wskazując, że zadaniem Solidarności jest dokończenie przemian rozpoczętych w wyniku zrywu społecznego w 1980 r.eb, pap