W głosowaniu ustawę poparło siedmiu senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar ocenił podczas posiedzenia komisji, że przystąpienie Chorwacji do Unii "wywrze pozytywne skutki polityczne, szczególnie w kontekście stabilizacji regionu Bałkanów Zachodnich".
"Wygląda na to, że Chorwacja jest państwem, które w wielu przypadkach będzie zajmowało podobne stanowisko jak Polska" - podkreślił Szpunar. Odnosząc się do trybu ratyfikacji tej umowy akcesyjnej Szpunar przypomniał, że ostatecznie rozstrzygnięto, iż zastosowany zostanie art. 89 konstytucji. Zgodnie z tym przepisem aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.
W miniony piątek Sejm przyjął rządową ustawę dotyczącą ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do UE. Wcześniej Sejm odrzucił projekt uchwały PiS, który przewidywał, że ratyfikacja traktatu akcesyjnego Chorwacji do UE odbędzie się większością 2/3 głosów. Kluby PiS i SP nie wykluczają skargi do TK w sprawie trybu ratyfikacji.
Debata w Senacie nad ustawą ratyfikującą traktat ws. przystąpienia Chorwacji do UE odbędzie się na najbliższym posiedzeniu izby, które planowane jest w dniach 2-4 października.eb, pap