- Altanę w parku miejskim zbudowano we wrześniu 1900 r. w związku z przybyciem do miasta cesarza Franciszka Józefa I, biorącego udział w wielkich manewrach wojskowych, które odbywały się na obszarze między Jasłem a Krosnem – przypomniała Koba.
Inicjatorem wybudowania altany był prawdopodobnie ówczesny burmistrz miasta lub starosta jasielski. - Altana stanowi unikatowe dzieło w skali miasta. Jej centralne usytuowanie sprawia, że służy nie tylko jako ozdoba parku, ale jest obiektem sprzyjającym kontaktom towarzyskim i odpoczynkowi – oceniła rzeczniczka.
Dzięki remontowi altana ma wrócić do wyglądu znanego z archiwalnych zdjęć. Będzie bardziej strzelista, odzyska m.in. brakujące elementy ozdobne iglicy oraz schodki od strony południowo-zachodniej, a także pastelowe kolory. - Naszym celem jest doprowadzenie budowli do stanu z 1900 roku. Wrócimy do tradycyjnych barw, stosowanych w drewnianych budowlach parkowych na przełomie XIX i XX wieku. Myślę, że będzie to miłe zaskoczenie dla mieszkańców – mówiła Koba.
Rewitalizacja zabytkowej altany parkowej będzie kosztować 95 tys. zł. Jasielski ratusz przekazał na ten cel 65 tys. zł, remont dofinansowali: wojewódzki konserwator zabytków (20 tys. zł) i samorząd woj. podkarpackiego (10 tys. zł). Wybudowana w ostatnich latach XIX wieku altana nawiązuje do architektury obiektów wznoszonych w parkach zdrojowych, mających stwarzać przyjazną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę.
ja, PAP