Polonii - jak wynika z platformy przedwyborczej zaprezentowanej przez APAC - zależy na zniesieniu wiz dla Polaków udających się do USA oraz zwiększeniu liczby Amerykanów polskiego pochodzenia w administracji rządowej.
Wśród postulatów znalazło się też wezwanie do utrzymania tradycyjnej roli NATO jako sojuszu obronnego w obliczu - jak to podkreślono - coraz bardziej asertywnej postawy Rosji, a także aktywnej polityce rządu amerykańskiego w celu stymulowania wzrostu gospodarki i zmniejszenia bezrobocia.
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele biur wyborczych obu tegorocznych kandydatów. Sztab urzędującego prezydenta Baracka Obamy reprezentował były zastępca rzecznika Białego Domu Bill Burton, a sztab republikańskiego kandydata na prezydenta Mitta Romneya - były wysoki urzędnik Pentagonu, a obecnie ekspert w Atlantic Council of the US, Ian Brzezinski.
Amerykańsko-Polska Rada Konsultacyjna powstała w 2003 r. jako inicjatywa grona działaczy i polityków polskiego pochodzenia. Przewodniczy jej były negocjator rozbrojeniowy i doradca prezydencki, emerytowany generał Edward L. Rowny.
APAC stawia sobie za cel wciąganie Polskich Amerykanów do polityki, zwiększenie ich liczby i wpływów w życiu politycznym, oraz poprawę komunikacji między Amerykanami polskiego pochodzenia, którzy sprawują stanowiska publiczne z wyboru lub nominacji.
W lipcu APAC, który dotychczas działał jako wąska, elitarna grupa zajmująca się lobbingiem na rzecz spraw polskich, postanowił poszerzyć swoją bazę zapraszając do wstępowania do organizacji Polaków w USA w charakterze członków.
zew, PAP