Przyjęty projekt dotyczy wszystkich języków oficjalnych w podmiotach Federacji Rosyjskiej. Inicjatywa jest wymierzona przeciwko ambicjom Tatarów, którzy chcieli zapisywać swój język alfabetem łacińskim.
Dotychczas Tatarstan jest jedną z dwóch republik, które zdecydowały się w latach 90. na odejście od cyrylicy. Podobnie postąpiły nie uznawane przez Moskwę władze Czeczenii, które najpierw wprowadziły pismo oparte na alfabecie łacińskim, później zaś zastąpiły je grafiką arabską.
Problem z nowym prawodawstwem może także dotyczyć w przyszłości Karelii, gdzie trwa debata nad dopuszczeniem do użycia w urzędach języka fińskiego. Gdyby stałby się on językiem oficjalnym (obecnie w Karelii jedynym oficjalnym językiem jest rosyjski), także musiałby być zapisywany cyrylicą.
Nawet w czasie caratu nie obowiązywało tak drakońskie prawo dot. języków w Rosji. Mimo politycznego, wojskowego i policyjnego ucisku Rosja carska nie ingerowała w pisownię języka polskiego, fińskiego - - i innych narodów zamieszkujących imperium.
les, pap